30 września 2013

Zamach islamistów w Nigerii – ok. 50 ofiar

(Rebeliant z koalicji Seleka, fot. hdptcar / commons.wikimedia.org, licencja cc )

Około 50 uczniów nigeryjskiej szkoły rolniczej zostało zastrzelonych w zamachu zorganizowanym przez radykalnych islamistów. Zginęli podczas snu. Za zamachem prawdopodobnie stoją islamscy fundamentaliści z grupy Boko Haram zwalczającej „edukację  typu zachodniego”.


Nie jest znana dokładna liczba ofiar ostatniego zamachu, jednak według informacji uzyskanych przez BBC z rąk terrorystów zginęło 50 uczniów. Z kolei świadek zamachu w rozmowie z Reutersem powiedział o 40 ciałach zabitych w zamachu, z których większość stanowiła młodych mężczyzn – studentów college’u. Rektor szkoły Molima Idi Mato powiedział, że zabitych może być nawet 50. Zwrócił też uwagę, że siły bezpieczeństwa nadal odkrywały ciała i że 1000 studentów uciekło z terenu kampusu. Natomiast nigeryjscy wojskowi w rozmowie z Associated Press podali, że armia znalazła 42 ciała ofiar zamachu.


Nazwa Boko Haram oznacza „Zachodnia edukacja jest zabroniona” Organizacja przeprowadza zbrojne działania od 2009 r. i zmierza ku ustanowieniu w Nigerii państwa islamskiego. W roku powstania organizacji, jej lider Mohammed Yusuf został zabity. W 2012 r., Boko Haram rozpadła się na dwie rywalizujące ze sobą frakcje.


Grupa Boko Haram dąży do obalenia aktualnych władz Nigerii i stworzenia państwa islamskiego. Jedną z metod działań organizacji są zamachy na kościoły, w których modlą się chrześcijanie oraz na uczęszczane przez nich szkoły.

 


Źródło: bbc.co.uk

Mjend

 

 

Czytaj także:
Ostateczne rozwiązanie kwestii chrześcijan

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie