Izraelskie siły bezpieczeństwa celowo zabijały, zatrzymywały i torturowały personel medyczny oraz celowo atakowały pojazdy medyczne, jednocześnie zaostrzając oblężenie Gazy i ograniczając pozwolenia na opuszczanie terytorium w celu leczenia. Działania te stanowią zbrodnie wojenne umyślnego zabijania i znęcania się oraz niszczenia chronionej własności cywilnej i zbrodnię przeciwko ludzkości, jaką jest eksterminacja – czytamy w konkluzjach raportu Niezależnej Międzynarodowej Komisji Śledczej ONZ ds. Okupowanego Terytorium Palestyńskiego, w tym Jerozolimy Wschodniej i Izraela.
O sprawie poinformował na X specjalista ds. Bliskiego Wschodu, dr Wojciech Szewko. W ocenie komisji, zniszczenie infrastruktury zdrowotnej w Strefie Gazy wywarło „poważny negatywny wpływ na dostępność i jakość usług opieki zdrowotnej, drastycznie zwiększając śmiertelność i zachorowalność, naruszając prawo do zdrowia fizycznego i psychicznego, które jest nierozerwalnie związane z prawem do życia”.
ONZ: izraelskie siły bezpieczeństwa celowo zabijały, zatrzymywały i torturowały personel medyczny oraz celowo atakowały pojazdy medyczne, jednocześnie zaostrzając oblężenie Gazy i ograniczając pozwolenia na opuszczanie terytorium w celu leczenia. Działania te stanowią zbrodnie…
Wesprzyj nas już teraz!
— Wojciech Szewko (@wszewko) October 11, 2024
Jak zaznaczono, ataki wymierzone w placówki opieki zdrowotnej pogorszyły i tak już katastrofalną sytuację związaną z gwałtownym wzrostem liczby pacjentów z poważnymi obrażeniami, zwiększając liczbę nieleczonych pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe lub wymagających specjalistycznej opieki.
W odniesieniu do ataków na szpitale Nasr, Shifa’, Awdah i Szpital Turecki komisja stwierdziła, że izraelskie siły bezpieczeństwa „nie przestrzegały zasad ostrożności, rozróżnienia i proporcjonalności, co stanowi zbrodnie wojenne polegające na umyślnym zabijaniu i ataków na obiekty chronione”.
Dowództwo IDF przekonywało o konieczności zbombardowania szpitali jako infrastruktury wykorzystywanej przez terrorystów Hamasu. Komisja „nie była jednak w stanie niezależnie zweryfikować tych twierdzeń”. Ponadto nie znaleziono dowodów na aktywność militarną palestyńskich grup zbrojnych
w Awdah lub Szpitalu Tureckim w czasie, gdy zostały one zaatakowane. Komisja potwierdziła obecność tunelu i szybu na terenie szpitala Shifa, ale nie była w stanie zweryfikować, czy były one wykorzystywane do celów wojskowych.
Komisja ustaliła, że ofiarami padały również dzieci. Setki nieletnich ze Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu zostały aresztowane. Zatrzymane dzieci były poddawane „skrajnej przemocy” podczas aresztowania i przesłuchań. Dzieciom kazano np. trzymać ręce w górze przez wiele godzin i pozbawiono je opieki medycznej. Dzieci były przetrzymywane w przepełnionych oddziałach dla nieletnich w izraelskich więzieniach, głównie w Megiddo i Ofer. Władze izraelskie poddawały je wszystkim tym samym restrykcjom, które stosowano wobec dorosłych.
Raport wykazał również, że zinstytucjonalizowane znęcanie się nad palestyńskimi więźniami miało miejsce na bezpośrednie rozkazy izraelskiego ministra odpowiedzialnego za system więziennictwa, Itamara Ben-Gvira, i było podsycane przez oświadczeniami rządu izraelskiego nawołującymi do przemocy i odwetu.
Źródło: X / documents.un.org
PR
Opat benedyktynów z Jerozolimy: Żydowscy ekstremiści są dla nas gorsi niż rakiety Hamasu