17 października 2018

Zdumiewające! Generał Jezuitów o papieżu: „nie jest szefem Kościoła”

(fot. YouTube / Voices of Faith)

O. Arturo Sosa Abascal, generał Zakonu Jezuitów wskazał, że Franciszek dużo częściej używa określenia „biskup Rzymu” niż innych, poważniejszych tytułów. W jego opinii, papież nie jest „szefem Kościoła” o czym często zdarza się zapomnieć wiernym.

 

„Bardzo często zapominamy, że papież nie jest szefem Kościoła, ale biskupem Rzymu” – powiedział o. Sosa podczas wywiadu dla amerykańskiej telewizji EWTN. „Jako biskup Rzymu, sprawuje dodatkową posługę jaką jest zbliżanie w komunii całego Kościoła” – podkreślił, oraz dodał, że najlepszym przykładem takiej posługi jest zwołanie tegorocznego Synodu.

 

„Słowa o. Sosy nie stoją w sprzeczności z nauczaniem Kościoła, jednak niewłaściwym byłoby zakładanie, że określenie biskup Rzymu stawia go jedynie w roli „pierwszego wobec równych” – skomentował słowa jezuity Chad Pecknold, profesor teologii na Amerykańskim Uniwersytecie Katolickim w rozmowie z Catholic News Agency.

 

„Papież sprawuje urząd najwyższego autorytetu nad każdym z biskupów będącym z nim w jedności oraz – co oczywiste – nad wiernymi świeckimi. Nie jest on jednak oparty na charyzmie i dominacji, ale przede wszystkim na ojcowskiej opiece – podkreślił Peckhold.

 

O. Sosa podkreślił, że papież czuje, że tegoroczny Synod, na którym hierarchowie dyskutują nad problemami Kościoła, jest wyrazem dialogu i komunii pomiędzy wszystkimi biskupami. Peckhold natomiast dodał, że w Kościele nie może istnieć jedność biskupów bez jedności z papieżem, stojącym na czele jego hierarchicznej struktury. Generał jezuitów dodał, że tegoroczny Synod jest zanurzony w duchowości jezuickiej, której jednym z najważniejszych założeń jest ciągłe wsłuchiwanie się w głos Ducha Świętego. Dlatego, w jego opinii podstawowym założeniem Synodu jest słuchać i na każdym etapie rozeznawać co Duch Święty gotów jest nam powiedzieć.

 

Zdaniem zaś Peckholda, Synod nie może funkcjonować jak parlament, który jest ciałem politycznym i legislacyjnym. Synod istnieje by wspomóc papieża radą. Dlatego „celem Synodu nie jest jedynie przepychanie i blokowanie ustaw, ale współpraca w doradzaniu, na zasadzie jedności i służby, a nie konfrontacji”.

 

Źródło: catholicherald.co.uk
PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie