25 października 2022

„Zielone ściany” w Częstochowie. Samorządowcy wierzą, że rośliny na budynkach będą „pochłaniać smog”

(fot. Urząd Miasta Częstochowy / czestochowa.pl)

W jedenastu dzielnicach Częstochowy powstały tzw. zielone ściany. Mają one funkcje ozdobne, edukacyjne, jak i środowiskowe, poprzez… pochłanianie smogu. Taką narrację zaproponował częstochowski magistrat, a koszty projektu ponoszą podatnicy.

Zgodnie z informacją przekazaną przez władze miasta zielone ściany pojawiły się na budynkach ośmiu szkół podstawowych, Hali Polonia i na siedzibie Miejskiego Zarządu Dróg. Instalacja o nieco innym charakterze – ogrodu wertykalnego – powstała z kolei na Starym Mieście. We wszystkich miejscach zieleń ma docelowo pokryć powierzchnie o wysokości 8 lub 12 metrów i szerokości 4 lub 5 metrów.

Prace przy tworzeniu instalacji polegały na nasadzeniach roślin pnących na metalowych konstrukcjach – bluszczu pospolitego, winobluszczu pięcioklapowego i barwinka wyniosłego. Podłoże z geowłókniny wysypano korą/zrębkami, co ma ochronić rośliny przed wysuszeniem czy chwastami. Krawędzie rabat zostały zabezpieczone obrzeżem ogrodniczym.

Wesprzyj nas już teraz!

Projektowi miejskiemu towarzyszyła propaganda „zielonej” ideologii w szkołach, przy których powstały owe „zielone ściany”. Zajęcia miały być okazją, aby najmłodsi dowiedzieli się o korzyściach związanych z rosnącą na elewacjach roślinnością, jak twierdzi magistrat.

Na Starym Mieście, w pobliżu Pomnika Pamięci Żydów Częstochowian, założono ogród wertykalny o szerokości 1,5 m i długości 10 m. Nasadzono tam 9 świerków serbskich i 15 miskantów chińskich – rośliny mają stworzyć warstwową kaskadę.

Instalacje zostały sfinansowane z pieniędzy częstochowskich podatników i zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Wykonawcą była spółka Państwowa Łąka z Ełku, a koszt wyniósł blisko 550 tys. zł.

Miasto stara się wspierać podobne rozwiązania. Uchwała radnych Częstochowy, mająca sprzyjać zwiększaniu obecności zieleni w mieście poprzez częściowe zwolnienie mieszkańców z podatku od nieruchomości, w razie zazielenienia dachów lub elewacji ma wejść w życie od 1 stycznia 2023 roku.

Według założeń przyjętej już uchwały mieszkańcy będą mogli liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości do 50 proc., jeśli zazielenią dachy, elewacje swoich domów lub zainstalują ogród wertykalny.

Nowe zwolnienie podatkowe dotyczy budynków mieszkalnych lub ich części, w których zostały wykonane i są utrzymywane nasadzenia roślin wieloletnich (z warstwą wegetacyjną o grubości co najmniej 10 cm) na całej powierzchni dachu – z wyjątkiem części niemożliwych do obsadzenia ze względów technicznych.

Uchwała obejmuje też budynki, na których zostały zainstalowane i są utrzymywane na całej szerokości ściany zewnętrznej ogrody wertykalne (instalacje obsadzone roślinami), zajmujące co najmniej 75 proc. powierzchni ściany lub których fasada została obsadzona pnącymi roślinami wieloletnimi, których korzenie znajdują się w ziemi, a które zajmują co najmniej 50 proc. powierzchni tej ściany.

Zwolnieniu na podstawie uchwały nie podlegają powierzchnie użytkowe budynków mieszkalnych lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej. Ulga nie jest adresowana do przedsiębiorców, dlatego nie stanowi tzw. pomocy de minimis.

Miasto wskazuje, że zachęta dla podatników do tworzenia zielonych dachów, zielonych fasad lub instalowania ogrodów wertykalnych to pomysł na poprawę estetyki miejskiej zabudowy, ale też ekologiczne korzyści w postaci: dostarczania wody do atmosfery poprzez zatrzymywanie wilgoci czy eliminacji drobnych zanieczyszczeń powietrza.

Warto dodać, że owa „zachęta” kierowana przez władze miejskie dotyczy podatku, który oscyluje zazwyczaj w granicach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych… rocznie.

Z innych „zielonych inwestycji” w ubiegłym roku – jak chwali się samorząd – w Częstochowie m. in. zostały założone „antysmogowe łąki kwietne” (blisko 5 tys. m. kw.), powstała miejska pasieka, z której pozyskano już… 35 kg miodu. dokonano nowych nasadzeń drzew i krzewów, również przy wsparciu częstochowskich firm i fundacji.

Remontując główną częstochowską linię tramwajową w jej części urządzono „zielone torowisko”. W ubiegłym roku zazieleniły się też nowa Promenada Śródmiejska, zielone aneksy i parki kieszonkowe. Natomiast w fazie projektowania są: dalszy etap rewitalizacji parku Lisiniec i początek modernizacji Promenady Niemena.

Źródło: PAP / Mateusz Babak

oprac. FO

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 58 645 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram