30 września 2018

Zmiany na półwyspie koraeańskim. Ewangelizacyjna szansa i wyzwanie dla Kościoła

(©Kyodo/MAXPPP/Forum)

Zachodzą poważne zmiany polityczne na półwyspie koraeańskim. Arcybiskup Seulu kard. Andrea Yeom Soo-jung mówi wręcz o „krokach giganta”, o prawdziwych skokach do przodu. To niesie także wielkie wyzwanie ewangelizacyjne.

Już w 2009 roku archidiecezja seulska podjęła formację seminarzystów, którzy zadeklarowali w przyszłości posługę w północnej części półwyspu.

Nowa deklaracja, podpisana ostatnio przez północnokoreańskiego przywódcę i prezydenta Korei Południowej, zobowiązuje reżim w Pyongyangu do całkowitej eliminacji broni jądrowej, demontażu instalacji rakietowych oraz przyjęcia obserwatorów międzynarodowych. Obie strony podejmują proces dialogu, który strona północnokoreańska stara się również wykorzystać, aby uwolnić się od międzynarodowych sankcji.

Zmiana przyniesie także potrzebę duchowego towarzyszenia tym, którzy byli do tej pory odcięci od wiary. W 2016 roku wyświęcono pierwszego kapłana, który został inkardynowany do diecezji Pyongyang. Oprócz niego wzrasta liczba księży, zakonników, diakonów i seminarzystów oficjalnie przynależących do tej diecezji, której administratorem apostolskim jest również metropolita Seulu.

 

KAI
MWł

 

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie