Biskupi powinni rozważyć wymaganie testów DNA lub badań lekarskich, aby upewnić się, że wszyscy seminarzyści są biologicznymi mężczyznami – stwierdził arcybiskup Jerome Listecki w nocie wysłanej do członków Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych.
Abp Jerome Listecki zasugerował amerykańskim biskupom, że warto wprowadzić obowiązek przeprowadzania testów DNA dla wszystkich kandydatów do seminarium. Pomysł może szokować i budzić kontrowersje, ale to jednak pewien znak czasu i dowód na to, w jakich czasach przyszło nam żyć. Hierarcha podkreśla, że takie badanie pozwoliłoby rozwiać wszelkie wątpliwości i uniknąć sytuacji, że w seminarium duchownym znajdzie się kobieta uważająca się za mężczyznę i posługująca się dokumentami wskazującymi na jej „męską płeć”.
Jak zaznacza hierarcha, niedawno Komisja Spraw Kanonicznych i Zarządzania Kościołem amerykańskiego episkopatu została poinformowana o przypadkach wykrycia, że kobieta żyjąca pod tożsamością transpłciową została nieświadomie przyjęta do seminarium lub do domu formacyjnego instytutu życia konsekrowanego. To właśnie m.in. na kanwie tych spraw hierarcha zasugerował potrzebę wprowadzenia dodatkowych badań.
Wesprzyj nas już teraz!
Abp Listecki, zaznaczył, że w jednym z przypadków osoba uzyskała oszukańczo „akta sakramentalne, tak aby odzwierciedlić jej nową tożsamość”. „We wszystkich przypadkach w dokumentacji medycznej lub psychologicznej tych osób nic nie wskazywało na przebyte terapia lub odpowiednie operacje” – czytamy w nocie. Podkreślił, że żaden z biologicznie żeńskich seminarzystów nie przyjął święceń. Nota arcybiskupa nie określa, które seminaria lub domy formacyjne w USA przyjęły biologiczną kobietę, która przedstawiała się jako mężczyzna, nie wyjaśniono też, czy te przypadki miały miejsce w Stanach Zjednoczonych czy gdzie indziej.
Arcybiskup stwierdził, że został zachęcony przez Komisję Spraw Kanonicznych i Zarządzania Kościołem do wysłania noty do swoich współbraci biskupów, aby mogli „zachować szczególną czujność w rozpoczynającym się nowym roku formacji seminaryjnej”. Jako doktor prawa kanonicznego, zauważył, że konieczne jest, „aby biskup diecezjalny przyjmował do wyższego seminarium duchownego i promował do święceń tylko tych mężczyzn, którzy posiadają wymagane cechy fizyczne i psychiczne”, i że biskup „może wymagać różnych środków, aby ustalić moralną pewność w tym względzie”.
We wspomnianej nocie abp Jerome Listecki zaznacza, że niektórzy członkowie Komisji Spraw Kanonicznych i Zarządzania Kościołem zauważyli, iż biskup mógłby rozważyć wymaganie testu DNA lub co najmniej zaświadczenia od eksperta medycznego wybranego przez biskupa, aby upewnić się, że kandydat jest mężczyzną”.
Kodeks Prawa Kanonicznego w kanonie 1024 wyraźnie stwierdza, że „święcenia ważnie przyjmuje tylko mężczyzna ochrzczony”. Natomiast w przypadku, gdyby ktoś świadomie usiłował dokonać tego aktu, na mocy samego czynu objęty jest ekskomuniką (zarówno usiłujący wyświęcić jak i osoba usiłująca przyjąć święcenia).
Źródło: KAI, Catholic News Agency
WMa