5 września 2024

„Zrównoważony rozwój to fikcja”. Wiele polskich firm nie zamierza wprowadzać norm ESG

(Ilustracja: geralt/Pixabay)

Choć ponad 80 procent firm deklaruje uwzględnianie korporacyjnych schematów ESG w swojej działalności, to aż 21 proc. twierdzi, że nie widzi w tym nic dobrego, a tylko jedna trzecia ma lub pracuje nad strategią ESG – informuje „Rzeczpospolita”.

Pracownia Kantar Polska na zlecenie krajowej filii koncernu BASF przebadała, jak idea i założenia tak zwanego zrównoważonego rozwoju wpływają na agendy polskiego biznesu oraz jak firmy radzą sobie z przygotowaniem do wdrażania zasad ESG.

W badaniu aż 83 procent firm deklaruje, że generalnie w swojej działalności biznesowej uwzględnia kwestie zrównoważonego rozwoju. Jednak tylko 30 proc. jest w trakcie opracowywania (co piąte przedsiębiorstwo) bądź już praktykuje (co dziesiąte) tego rodzaju schematy. Aż 40 procent uczestników badania powiedziało, że „nie ma takiej strategii i że nie planuje jej mieć”. Pojawiły się nawet stanowcze wypowiedzi, sugerujące że „zrównoważony rozwój to fikcja”.

Wesprzyj nas już teraz!

Przedsiębiorcy zwracają uwagę głównie na koszty wprowadzania programów ESG, których nie równoważą rzekome korzyści, np. w postaci zwiększonej konkurencyjności wobec podmiotów zagranicznych. Cztery na dziesięć firm produkcyjnych nie dostrzega nic dobrego dla siebie we wdrażaniu norm ESG.

ESG (E – Środowisko, S- Społeczna odpowiedzialność i G – Ład Korporacyjny) to sposób oceniania przedsiębiorstw i wszelkich organizacji w oparciu o czynniki pozafinansowe odnoszące się do polityki środowiskowej, społecznej i ładu korporacyjnego w danej instytucji. Tworzone w ten sposób ratingi mają wpływ na to, czy inwestorzy zdecydują się na zakup akcji, udzielanie pożyczek i kredytów albo przekazanie darowizny organizacji pozarządowej. Co istotne, raportowanie ESG to instrument eliminowania potencjalnych konkurentów ubiegających się o kontrakty. To także sposób na bojkotowanie i karanie podmiotów, które odrzucają „postępową” agendę.

Globaliści, w tym władze Unii Europejskiej, liczą na to, że niepopularny program ideologiczny (jak np. promocja sodomii, transseksualizmu, aborcji, szeroko pojmowanego ekologizmu) uda się wdrożyć właśnie dzięki zaangażowaniu świata korporacyjnego i wymuszeniu na wszystkich przedsiębiorcach podążania zgodnie z postępową wizją transformacji społeczno-ekonomicznej.

 

Źródło: rp.pl
PR, AS

Globalny spisek ESG: Tak lewica i korporacje dążą do zniszczenia wolnego rynku

 

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 592 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram