17 maja 2024

Żydzi przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości. Wkrótce kolejne przesłuchanie

(fot. EPA/ATEF SAFADI / PAP)

17 maja br. władze Izraela miały odpowiedzieć na zarzuty dotyczące ludobójstwa w Gazie przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości, gdzie trafiły cztery skargi Republiki Południowej Afryki.

Będzie to już trzecia rozprawa Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) w sprawie wojny między Izraelem a Hamasem, odkąd w grudniu Republika Południowej Afryki złożyła pozew przed sądem w Hadze.

RPA ponagliła ostatnio piętnastu sędziów do podjęcia „pilnych działań” w związku z „nowym i przerażającym etapem” wojny w Gazie.

Wesprzyj nas już teraz!

Ambasador RPA w Holandii Vusimuzi Madonsela domaga się natychmiastowego i bezwarunkowego wycofania Izraela ze Strefy Gazy. Zgodnie z czwartym wnioskiem złożonym do MTS, działania żydowskie w Rafah zagrażają „samemu przetrwaniu Palestyńczyków w Gazie”.

Podczas przesłuchań na początku tego roku przedstawiciele Izraela zdecydowanie zaprzeczali popełnieniu ludobójstwa w Gazie. Przekonywali, że robią wszystko, co w ich mocy, aby oszczędzić ludność cywilną i jedynie ścigają bojowników Hamasu. Rafah zaś jest ostatnim bastionem tej grupy.

W styczniu sędziowie nakazali Tel Awiwowi podjąć wszelkie działania zapobiegające śmierci, zniszczeniom i jakimkolwiek aktom ludobójstwa w Gazie. Sędziowie nie zdecydowali się jednak na wydanie nakazu zakończenia ofensywy wojskowej. Trybunał zaznaczył, że izraelskie operacje wojskowe stwarzają „realne i bezpośrednie ryzyko” dla narodu palestyńskiego w Gazie.

Irlandzka prawniczka Blinne Ni Ghralaigh, która należy do zespołu prawnego RPA podkreśliła, że „to może być ostatnia szansa dla trybunału na podjęcie działań”.

Sędziowie MTS mają szerokie uprawnienia i mogą nakazać zawieszenie broni oraz podjęcie innych środków, by spróbować położyć kres zbrodniom. Problem polega jednak na tym, że trybunał nie posiada własnego aparatu egzekwowania prawa. Przykładowo MTS wydał w 2022 r. nakaz zaprzestania inwazji rosyjskiej na Ukrainę na pełną skalę. Pozostał on bez odzewu.

Od czasu rozpoczęcia akcji odwetowej Izraela w odpowiedzi na atak Hamasu z 7 października, wysiedlono z Gazy większość populacji liczącej 2,3 miliona osób. Ministerstwo Zdrowia Gazy twierdzi, że w wojnie zginęło już ponad 35 tys. Palestyńczyków.

RPA wszczęło postępowanie w grudniu 2023 r. Rządząca partia: Afrykański Kongres Narodowy porównuje działania Izraela wobec Palestyńczyków do polityki apartheidu, która służyła „uciskaniu czarnej ludności przez rządzącą białą mniejszość”. Apartheid skończył się w 1994 roku.

Do sprawy planuje przyłączyć się także Egipt. Stosowne wnioski przeciwko Izraelowi złożyły już Libia, Nikaragua i Kolumbia.

Źródło: lbc.co.uk

AS

Słowa „Chrystus jest Królem” to… „antysemicki psi gwizdek”? Amerykanie kłócą się z żydami na portalu X

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(10)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 173 801 zł cel: 300 000 zł
58%
wybierz kwotę:
Wspieram