29 października 2018

Abp Gądecki: nie może być specjalnej drogi do zbawienia dla mniejszości seksualnych

(Abp Stanisław Gądecki. Fot. Krystian Maj/FORUM)

Mniejszości seksualne w Kościele nie mają innej drogi do świętości, jak ta, która jest wspólna każdemu człowiekowi ochrzczonemu – powiedział w niedzielę w Rzymie po zakończeniu Synodu Młodych arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

 

Polski hierarcha w rozmowie z Polskim Radiem podkreślił, że „nie może być jakiejś specjalnej drogi do zbawienia” dla mniejszości seksualnych w Kościele. Drogi, która „zakładałaby przygarnianie, towarzyszenie, hołubienie bez postawienia jasno celu, do jakiego wszystko miałoby zmierzać”, czyli świętości.

 

Można towarzyszyć, bo trzeba towarzyszyć, bo trzeba pochylać się nad każdym człowiekiem i także nad ludźmi o tych skłonnościach. Niemniej jednak, trzeba jasno podkreślić, że bez konwersji, bez pragnienia i trwania w czystości to te wszystkie zabiegi mogą prowadzić tylko do zamętu – powiedział arcybiskup Gądecki.

 

Mówiąc o „mniejszościach seksualnych” przewodniczący KEP posłużył się słowem używanym na określenie dewiacyjnych skłonności w zakresie pociągu płciowego. Sformułowanie to – bardzo dziś rozpowszechnione, podobnie jak równie mylący termin „orientacja seksualna” – bywa często stosowane w celu wywołania wrażenia, że homoseksualizm, biseksualizm, transpłciowość i inne wynaturzenia mieszczą się w normie dotyczącej tożsamości płciowej człowieka.

 

W dniach 3-28 października obradowało w Watykanie XV Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. Jego temat brzmiał: „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”.

 

TK, RoM

 

 

 

 

 

ZOBACZ TEŻ:

 

 

Synod się skończył. Synodalność będzie trwać

 

Watykan: rozdział o „synodalności Kościoła” wywołał kontrowersje wśród biskupów

Dokument synodu nie mówi o „osobach LGBT”. Ale mówi o „orientacji seksualnej” i homoseksualistach

 

Po synodzie: „odważne nawrócenie kulturowe” – jaka rola kobiet w Kościele?

Synod towarzyszy

 

Tylko u nas! Korespondenci PCh24.pl podsumowują Synod Młodych

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie