30 października 2020

Abp Stephan Burger: Kościół w Niemczech nie jest miarą wszystkich rzeczy

(PCh24TV)

Arcybiskup Stephan Burger z Fryburga przekonuje, że Stolica Apostolska nie chce zatrzymać reform za Odrą, a jedynie wyznaczyć im pewne ramy. Wkrótce dojdzie do spotkania niemieckich biskupów z Ojcem Świętym. Co istotne, Watykan nie zgodził się na to, by w rozmowach uczestniczyli też świeccy.

 

W lipcu tego roku Kongregacja ds. Duchowieństwa wydała dokument, który przez niemieckich modernistów został odebrany jako policzek. W tekście Stolicy Apostolskiej szło o organizowanie życia parafialnego; postawiono tam weto wobec wielu niemieckich planów przekazywania władzy w ręce świeckich, a odbierania jej księżom i biskupom. Choć Watykan nie napisał wprost o Niemczech, nikt nie miał wątpliwości, że o to właśnie idzie w pierwszej kolejności, bo za Odrą przygotowywane są rozmaite niezgodne z prawem kanonicznym rozwiązania. W efekcie niemieccy biskupi skrytykowali Watykan, ubolewając, że nie pytano ich o ocenę. W odpowiedzi na to Kongregacja ds. Duchowieństwa zaproponowała rozmowy w Rzymie; Niemcy chcieli wysłać na nie delegację złożoną z biskupów oraz ze świeckich z Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików. Na to jednak Watykan nie wyraził zgody; ostatecznie do Rzymu udadzą się jedynie biskupi i księża.

 

Abp Stephan Burger z Fryburga powiedział teraz, że jest w tym kontekście bardzo potrzebne pozostanie z Watykanem w dialogu. Dotyczy to w jego ocenie zarówno kwestii zmian w organizacji parafii jak i całej niemieckiej Drogi Synodalnej. Hierarcha powiedział, że zdaje sobie sprawę, iż wielu jej uczestników czeka na szybkie zmiany w Kościele. – Jesteśmy jednak na pewnej drodze. Nie możemy zapominać, że jesteśmy częścią Kościoła powszechnego; Niemcy nie mogą być miarą wszystkich rzeczy – powiedział.

 

Niedawno Stolica Apostolska wydała też dokument krytyczny wobec niemieckich planów wprowadzenia w maju 2021 roku interkomunii z protestantami. Po początkowej krytyce ze strony przewodniczącego Episkopatu Niemiec, bp. Georga Bätzinga, hierarchowie zza Odry opublikowali krótką notatkę, która odnosi się do interkomunii w zgodzie z dokumentem Watykanu.

 

Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl

 

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie