6 grudnia 2015

Arcybiskup Józef Michalik konsekrował kościół Miłosierdzia Bożego w Przemyślu

(fot. Merlin, lic. Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, via wikimedia commons)

Na dwa dni przed rozpoczęciem Jubileuszowego Roku Miłosierdzia abp Józef Michalik konsekrował w Przemyślu kościół pw. Miłosierdzia Bożego. Miejsce, w którym znajduje się świątynia nazywane jest Wzgórzem Miłosierdzia. W homilii abp Michalik stwierdził, że ten kościół jest ozdobą Przemyśla. Dodał, że cieszy się, że parafia jest dynamiczna. Podkreślił, że niezwykle ważne jest budowanie żywego Kościoła.

 

– Najpiękniejszy kościół powinien być tylko obrazem Kościoła żywych serc. A ten Kościół rośnie, jeśli rośnie wiara, modlitwa, jeśli pogłębia się kontakt ludzi z Bogiem, jeśli rośnie miłość – mówił abp Michalik. Metropolita przemyski zwrócił uwagę, że nieraz poddaje się w wątpliwość sens budowania kościołów. – Bóg jest pięknem i piękno kościoła ma nam przypominać o obowiązku dążenia do piękna duszy ludzkiej, żeby tam mógł zamieszkać Bóg. A piękno jest w prawdzie, w pokorze, w spojrzeniu na drugiego człowieka wzrokiem Bożym – powiedział.

 

Hierarcha zachęcał, aby nie wstydzić się być dobrym, prawym i uczciwie dążyć do postępu. Wskazywał, że konieczne jest „wyprostowanie naszych zafałszowań i kłamstw życiowych, aby stanąć na mocnych nogach prawdy i móc się oprzeć na Chrystusie”. – Gdy tak się stanie, wszyscy ujrzą zbawienie Boże i poczują bliskość Boga, z którym warto iść przez życie aż do wieczności – powiedział abp Michalik.

 

Konsekrowany w niedzielę kościół znajduje się na przemyskim osiedlu „Rycerskie”, wybudowanym pod koniec lat osiemdziesiątych. Pozwolenie na budowę świątyni władze PRL wydały 23 czerwca 1988 r., a 6 września 1991 r. ówczesny ordynariusz diecezji przemyskiej abp Ignacy Tokarczuk erygował nową parafię pw. Miłosierdzia Bożego.

 

Prace budowlane rozpoczęły się dopiero w połowie 1998 r. Przez kilka lat Msze święte sprawowano w drewnianej kaplicy, a później w tymczasowej kaplicy utworzonej w podziemiach plebanii. Równocześnie z budową kościoła, rozwijało się życie duchowe w parafii. Obecnie działa w niej 9 grup duszpasterskich oraz chór. Funkcję proboszcza sprawowali kolejno: Ks. Adam Michalski (administrator), Ks. Wojciecha Frankiewicz, ks. Michał Błaszkiewicz. Najdłużej w parafii pracuje obecny proboszcz ks. Janusz Mączka. Do pomocy ma dwóch wikariuszy.

 

Miejsce, w którym mieści kościół pw. Miłosierdzia Bożego nazywane jest Wzgórzem Miłosierdzia. Najbardziej jest ono kojarzone z Koronką do Bożego Miłosierdzia, odmawianą w każdą niedzielę o godz. 15.00.

 

KAI

mat

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie