13 grudnia 2020

Austria: Trybunał Konstytucyjny obalił zakaz eutanazji. Rząd ma rok na legalizację zabijania ludzi

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (sungmin cho))

Trybunał Konstytucyjny w Austrii uznał zakaz eutanazji za sprzeczny z tamtejszą ustawą zasadniczą. Teraz rząd w Wiedniu ma 12 miesięcy na dostosowanie państwowych przepisów do wyroku.

 

Dotąd eutanazja w Austrii pozostawała niedopuszczalna i karano ją więzieniem (do 5 lat). Jednak – zdaniem austriackiego TK – dotychczasowy zakaz godził w prawo każdego człowieka do stanowienia o swoim życiu i „godnej śmierci”.

 

Nadal nielegalne ma pozostać „zabijanie na żądanie”. Dopuszczone zostanie natomiast zaprzestanie podtrzymywania życia pacjenta oraz podawanie mu środków przeciwbólowych przyspieszających śmierć.

 

Hierarchowie katoliccy nie szczędzą słów krytyki pod adresem decyzji Trybunału. Arcybiskup Salzburga Franz Lackner przypomniał, że nie wolno rezygnować z człowieka nawet wtedy, gdy on sam z siebie zrezygnował. Duchowny zauważył także, że solidarność z potrzebującymi pomocy został zmieniona w wyniku orzecznictwa.

 

 

Źródło: tvp.info

MWł

 

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(5)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie