27 lipca 2018

Bp Laise: luteranie to heretycy. Interkomunia jest niemożliwa

(źródło: youtube.com / PadrePio tv)

Interkomunia jest niemożliwa, bo luteranie są heretykami – tłumaczy oczywiste fakty argentyński biskup Juan Rodolfo Laise.

 

Bp Juan Rodolfo Laise to 92-letni kapucyn, gorliwy czciciel św. ojca Pio. Mieszka obecne w San Giovanni Rotondo we włoskiej Apulii. Aktywnie angażuje się w obronę tradycyjnego nauczania w obliczu aktualnego kryzysu doktrynalnego w Kościele. Jak podaje niemiecki portal Katholisches.info, bp Laise codziennie celebruje Mszę Świętą w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, opisując ją jako „liturgiczną, duchową, teologiczną i moralną pełnię”.

 

W minioną niedzielę włoski portal „La Fede Quotidiana” opublikował wywiad z hierarchą dotyczący należnego Eucharystii szacunku oraz kwestii udzielania jej protestantom. Na podstawie dokumentu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Niemiec, zaaprobowanego przez samego Ojca Świętego, kilkunastu niemieckich biskupów dopuściło w ostatnich dniach niektórych ewangelickich chrześcijan do Stołu Pańskiego.

 

Bp Laise mówił między innymi o błędach przyjmowania Komunii świętej na rękę. Jak uznał, praktyka ta wynika z nieświadomości tego, czym tak naprawdę jest Eucharystia. – My, ludzie kościoła, jesteśmy za to częściowo odpowiedzialni. Nie będę zanosił żadnych skarg, ale z tej perspektywy także papież powinien zajmować twardsze stanowisko, czego jednak nie robi – powiedział hierarcha.

 

Jak dodał, Komunię, a więc Ciało Chrystusa, należy przyjmować na klęczkach i do ust. – Utraciliśmy w formach [zewnętrznych] wartość tego, co święte. To bardzo poważne nadużycie, za które winę ponosi Paweł VI; to on otworzył drzwi takim zachowaniom. Po Vaticanum II Kościół zaczął się chwiać. Dotyka to tego, co najświętsze – dodał.

 

Biskup stwierdził też jednoznacznie, że nie ma możliwości udzielania Komunii Świętej protestantom.

 

Jestem temu zdecydowanie przeciwny. Jak moglibyśmy dzielić sakrament z kimś, kto nie podziela fundamentów nauki wiary? Idziemy w kierunku chaosu. Negatywnie zaskoczyło mnie też umieszczenie pomnik Lutra w Watykanie. Protestanci są pod każdym względem heretykami, stąd interkomunia jest niemożliwa. Jest inaczej jedynie wówczas, gdy po przejściu właściwej i dokładnej drogi protestant podziela wiarę katolicką – stwierdził.

 

Teoretycznie niemiecki dokument zakłada, że protestant musi podzielać katolicką wiarę w Eucharystię. Jednak zaleca zarazem kapłanom „respektować decyzję sumienia”, co oznacza otwarcie drogi do zgody na profanowanie Najświętszego Sakramentu.

 

Podobnie krytycznie biskup wypowiedział się o praktyce udzielania Komunii świętej rozwodnikom w nowych związkach. Jak podkreślił, Pismo Święte oraz Urząd Nauczycielski Kościoła jednoznacznie wykluczają taką możliwość. – Jesteśmy tylko szafarzami sakramentów, a nie ich właścicielami – powiedział biskup, dodając, że adhortacja apostolska „Amoris laetitia” niesie ze sobą pewne ryzyko relatywizmu. Stąd jego zdaniem właściwe byłoby udzielenie odpowiedzi na kardynalskie dubia.

 

Źródło: katholisches.info

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie