22 kwietnia 2021

Centrum Monitoringu Wolności Prasy apeluje o przywrócenie programu „Warto rozmawiać”

((Screen: TVP) )

„W ocenie CMWP SDP  zawieszenie programu Warto rozmawiać byłoby  dla twórców niezasłużoną i wyjątkowo dokuczliwą represją, która  zagrażałaby realizacji zasady wolności słowa w demokratycznym państwie i obniżałaby jakość debaty publicznej w Polsce” – pisze w oświadczeniu Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

CMWP SDP apeluje do kierownictwa  TVP S.A. o emisję programu „Warto rozmawiać” z 19 kwietnia autorstwa redaktorów Jana Pospieszalskiego i Pawła Nowackiego oraz przywrócenie dotychczasowego stałego miejsca tego programu w ramówkach Telewizji  Polskiej.

Nie milkną echa wokół skandalu dotyczącego prób cenzury popularnego programu. Była dziennikarka i prezenterka TVP, a obecnie poseł PiS Joanna Lichocka złożyła skargę do Komisji Etyki TVP za odcinek z dn. 12.04.2021 r., w którym zaproszeni goście nie szczędzili słów krytyki wobec rządowej strategii walki z tzw. pandemią koronawirusa. Komisja uznała emisję programu w czasie pandemii za działanie nieetyczne.

Do orzeczenia odniósł się Jan Pospieszalski. „Nie przyjmujemy do wiadomości orzeczenia KE TVP. W naszej ocenie orzeczenie to wydane zostało z pominięciem procedur, które zakładają wysłuchanie stron. Ani ja ani też producent programu nie zostaliśmy wezwani przed Komisję, by złożyć wyjaśnienia w sprawie programu z 12.04.2021.” – napisał na Twitterze.

Natomiast 19 kwietnia b.r.  o godz. 20.35 miał być wyemitowany na żywo w TVP3 kolejny odcinek programu „Warto rozmawiać”.  Jak poinformował w mediach społecznościowych prowadzący program red. Jan Pospieszalski; „Przed wejściem do studia poinformowano nas, że program jest nagrywany i zostanie wyemitowany później Tyle dowiedziałem się od dyrekcji anteny Kiedy? Nie wiem. Nagrany program z udziałem ministra P. Czarnka dot. konsekwencji nauczania zdalnego dla dzieci, nauczycieli, rodzin”.

Według informacji CMWP SDP program „Warto rozmawiać” został nagrany i nie podano terminu jego emisji. Jak informują media, TVP oświadczyła, że prowadzi rozmowy z producentem w sprawie utrzymania cyklu w ramówce.

Jak pisze CMWP SDP w swoim oświadczeniu, „redaktor Jan Pospieszalski i wydawca programu red. Paweł Nowacki, autorzy programu „Warto rozmawiać” to cenieni i powszechnie znani w Polsce dziennikarze, z niekwestionowanym dorobkiem zawodowym, cieszący się od wielu lat wiarygodnością i zaufaniem widzów. W przeszłości wielokrotnie wykazywali się odwagą cywilną w poruszaniu trudnych i kontrowersyjnych tematów, realizując misję telewizji publicznej”.

„W ocenie CMWP SDP  zawieszenie programu „Warto rozmawiać” byłoby  dla w/w twórców niezasłużoną i wyjątkowo dokuczliwą represją, która  zagrażałaby realizacji zasady wolności słowa w demokratycznym państwie i obniżałaby jakość debaty publicznej w Polsce” – podkreślają autorzy oświadczenia.

 

Źródło: cmwp.sdp.pl

PR

***

W odpowiedzi na bezprecedensowy przypadek cenzury w mediach publicznych, powstała specjalna petycja do prezesa TVP Jacka Kurskiego, o przywrócenie programu „Warto rozmawiać” w stałej ramówce stacji
https://m.pch24.pl/polacy-chca-pospieszalskiego-w-tvp-podpisz-pilna-petycje/ 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(3)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie