24 listopada 2014

Chiny chcą porozumienia z Watykanem w sprawie powoływania nowych biskupów

(fot. Forum)

Rząd w Pekinie zaproponował Watykanowi nowe rozwiązanie w kwestii mianowania biskupów.  Chińczycy twierdzą, że chcą przełamać impas w stosunkach z Kościołem.


Pekin chce wspólnie ze Stolicą Apostolską mianować nowych biskupów w Chinach. Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich (CCPA) wspólnie z episkopatem Chin proponowałoby kandydatów na biskupów, którzy cieszą się dużym poparciem w lokalnych parafiach. Watykan miałby ich zatwierdzać albo odrzucać. CCPA liczy, że jeszcze na początku 2015 r. otrzyma odpowiedź z Watykanu.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Pekin, który do niedawana mianował biskupów, nie zamierza likwidować nieuznawanego przez Watykan Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich, działającego w kraju od 1957 r. Wcześniej, w 1950 r. Stolica Apostolska zerwała stosunki dyplomatyczne z Chinami.

 

Stowarzyszenie jest jedyną uznawaną przez władze w Pekinie instytucją katolicką, która ma prawo mianować biskupów. Biskupi ci jednak oficjalnie nie są uznawani przez Watykan.

 

Przez wiele lat stosunki między Kościołem a chińskim reżimem były napięte. Pod koniec pontyfikatu Benedykta XVI wyraźnie zmieniała się polityka Stolicy Watykańskiej wobec reżimów komunistycznych. Do łask powróciła „Ostpolityk” Pawła VI, polegająca na dialogu z komunistami.

 

W 2007 r. papież Benedykt XVI w specjalnym liście skierowanym do katolików w Chinach przypomniał, że Kościół nie może uznać Patriotycznego Stowarzyszenia, które zostało ustanowione w celu sprawowania kontroli politycznej nad Kościołem. Wezwał jednak zarówno tzw. kościół podziemny, jak i ten „oficjalny” do współpracy.

 

18-stronicowy „List do chińskich katolików” sugerował, że przyszłość podziemnego „Kościoła katakumbowego”,  zbudowanego na fundamencie nieustępliwego oporu wobec komunizmu, zależeć będzie od jego gotowości do współpracy z Patriotycznym Stowarzyszeniem Katolików zatwierdzonym przez rząd w Pekinie.

 

Benedykt XVI odwołał w liście poprzednie dyrektywy i specjalne uprawnienia wydane dla Kościoła podziemnego. Dyrektywy te radziły chińskim katolikom, by unikali przyjmowania sakramentów św. od duchownych zatwierdzonych przez reżim. Ponadto przyznawały one biskupom Kościoła podziemnego prawo wyświęcania duchownych bez specjalnych sankcji papieskich. Po opublikowaniu listu pisarz katolicki Mario Horvat zarzucił papieżowi, że wydał „chińskich katolików związanych z Kościołem podziemnym na pastwę komunizmu”, poddając ich „ogromnej próbie duchowej”.

 

Krytyka wobec Benedykta nasiliła się jeszcze bardziej po mianowaniu kardynałem biskupa Johna Tong Hon z Hongkongu, który będzie mógł uczestniczyć w konklawe i decydować o wyborze następcy obecnego papieża. Kardynał przyznał, że jest skory do współpracy z reżimem. Takie stanowisko kontrastuje z postawą nieustępliwego, antykomunistycznego kard. Josepha Zena.

 

Na początku 2012 r. watykanista Sandro Magister zauważył, że papież Benedykt XVI po raz pierwszy w swoim corocznym przemówieniu, skierowanym do dyplomatów milczał na temat prześladowania katolików w Chinach, mimo faktu, że Chiny są „jedynym krajem na świecie, w którym dwóch biskupów zostało uwięzionych za wiarę i nic nie wiadomo o ich losach od wielu lat”.

 

 

Źródło: Catholic Culture, globaltimes.cn., AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 624 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram