25 marca 2019

Czy uroczystości Zwiastowania Pańskiego wiąże się z obowiązkiem uczestnictwa we Mszy Świętej?

(Joseolgon/commons.wikimedia.org)

25 marca Kościół katolicki obchodzi piękną uroczystość. Wspominany jest w niej początek nowych czasów w dziejach ludzkości. Oto bowiem „Anioł Pański zwiastował Pannie Maryi i poczęła z Ducha Świętego”.

Już za 9 miesięcy obchodzić będziemy święta Bożego Narodzenia. Przypadająca w trakcie Wielkiego Postu uroczystość Zwiastowania Pańskiego uzmysławia nam, jak silnie złączone są wydarzenia z życia Pana Jezusa – tajemnica Narodzin z tajemnicą Śmierci na krzyżu i chwalebnego Zmartwychwstania Syna Bożego.

25 marca to także Dzień Świętości Życia, o czym zdecydowała Konferencja Episkopatu Polski (w roku 1998) w odpowiedzi na apel św. Jana Pawła II z encykliki Evangelium Vitae (1995).

Mimo tego uroczystość Zwiastowania Pańskiego nie jest w Polsce świętem nakazanym, a wierni w naszym kraju nie są zobowiązani do uczestnictwa we Mszy Świętej lub powstrzymania się od prac niekoniecznych, co wiąże się z każdą niedzielą oraz świętami nakazanymi.

Bez wątpienia jednak udział we Mszy lub dodatkowa modlitwa tego dnia będą wyrazem naszej wiary, pobożności i szczególnego nabożeństwa do Najświętszej Maryi Panny. Warto także uzmysłowić sobie, że Zwiastowanie Pańskie wspominamy w codziennych modlitwach takich jak Zdrowaś Maryjo i Anioł Pański.

 

Źródło: misericors.org
MWł

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie