10 czerwca 2021

Czy w piątek 11 czerwca wolno jeść mięso? My już wiemy – sprawdź i Ty!

(Pixabay:LEEROY Agency)

„Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość” – czytamy w kanonie 1251 Kodeksu prawa kanonicznego. Co to w praktyce oznacza?

Katolik jest zobowiązany, by w piątki wystrzegać się potraw mięsnych. Każdy piątek to bowiem dzień, w którym wspominamy Śmierć Pana Jezusa na Krzyżu. W związku z tym odmówienie sobie najzacniejszych potraw jawi się jako oczywistość. Dodatkowo „wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa” [czyli w Wielki Piątek-red.].

Kalendarz liturgiczny Kościoła zawiera w sobie jednak także dni, w których wspominamy inne ważne wydarzenia lub patronów. Jeśli taki dzień ma rangę uroczystości, to obowiązek wstrzemięźliwości od potraw mięsnych nie obowiązuje.

Przykładem takiej sytuacji – uroczystości przypadającej w piątek – jest w tym roku uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wypada ona 11 czerwca. Oznacza to, że w najbliższy piątek wolno jeść mięso.

Korzystając z tej możliwości warto jednak pamiętać także o duchowym wymiarze uroczystości i – choć nie jest to święto nakazane – uczestniczyć w Mszy świętej, przystąpić do spowiedzi oraz przyjąć Komunię świętą. Można także w inny sposób uczcić Najświętsze Serce Pana Jezusa, np. poprzez udział w nabożeństwie czerwcowym lub samodzielne odmówienie Litanii. Warto także wzbogacić swoją wiedzę religijną w tym zakresie.

Źródło: niedziela.pl / KPK / PCh24

MWł

6 faktów na temat Najświętszego Serca Pana Jezusa, które musisz znać!

Kult Najświętszego Serca Pana Jezusa

Boskie Serce Jezusa – przyjdź królestwo Twoje!

Najświętsze Serce Pana Jezusa – nadzieja i zbawienie dla świata

Św. Małgorzata Maria Alacoque – apostołka Najświętszego Serca Pana Jezusa

Szczególny symbol poświęcenia się Bożemu Sercu

Św. Małgorzata Maria Alacoque – wizjonerka i apostołka Bożego Serca

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie