15 czerwca 2021

Egipski Sąd Kasacyjny podtrzymał wyroki śmierci dla 12 członków Bractwa Muzułmańskiego

(fot. Daniel_B_photos / pixabay.com)

W poniedziałek egipski sąd podtrzymał wyroki śmierci dla 12 członków Bractwa Muzułmańskiego, oskarżonych o udział w antyrządowych demonstracjach w 2013 roku. Członkowie Bractwa dopuszczali się m.in. rzezi chrześcijan.

Mohamed Mursi został obalony 3 lipca 2013 r. na skutek wojskowego zamachu stanu. Wraz z nim aresztowano około 300 członków Bractwa, w tym jednego z czołowych przywódców Raszad el-Bajum i byłego przewodniczącego parlamentu Mohammed Saad el-Katatni. W ich obronie stawał m.in. Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki Mun i prezydent Stanów Zjednoczonych Barrack Obama. Ten ostatni zagroził nawet przerwaniem pomocy zagranicznej w przypadku eskalacji przemocy i łamania praw człowieka przez armię.

Po obaleniu przez wojskowych rządów prezydenta Egiptu, Mohammeda Morsiego, jego zwolennicy zrzeszeni w Bractwie Muzułmańskim zorganizowali w całym kraju strajki okupacyjne. Największe miały miejsce na kairskich placach Rabaa i al-Nadha. W sierpniu 2013 roku siły bezpieczeństwa stłumiły protesty, zabijając co mniej 900 osób i raniąc tysiące innych. Były prezydent Egiptu, szef politycznego skrzydła Bractwa Muzułmańskiego, sprawował władzę przez rok, zanim został obalony przez wojsko. Nowa władza zdelegalizowała Bractwo w 2013 roku i prowadziło szeroko zakrojone represje, w wyniku których uwięziono tysiące jego zwolenników. W 2018 r. sąd skazał na śmierć 75 spośród 739 „braci”, którzy zasiedli na ławie oskarżonych.

Wesprzyj nas już teraz!

Sąd Kasacyjny utrzymał w poniedziałek wyroki śmierci m.in. dla Mohamed el-Beltagy i salafickiego kaznodziei Safwat Hegazy, ale obniżył wyroki dla 31 innych członków Bractwa. Skazani na śmierć członkowie Bractwa mieli „uzbrajać gangi przestępcze, które atakowały mieszkańców i stawiały opór policjantom, a także posiadać broń palną i amunicję (…) oraz materiały do produkcji bomb” – czytamy w uzasadnieniu orzeczenia sądu. Inne zarzuty dotyczyły „zabijania policjantów (…) stawiania oporu władzom (..) oraz okupacji i niszczenia mienia publicznego”. Orzeczenia są ostateczne i nie podlegają odwołaniu. Reszta oskarżonych – w tym syn Morsiego – usłyszała wyroki pozbawienia wolności. Sam Morsi zmarł w areszcie w roku 2019.

Według Philipa Luthera, dyrektora ds. badań i orzecznictwa Amnesty International na Bliski Wschód i Afrykę Północną, kary śmierci stanowią „plamę na reputacji najwyższego sądu apelacyjnego w Egipcie”, która „rzuca ciemny cień na cały wymiar sprawiedliwości w tym kraju”. Hegazy wezwał rząd do „natychmiastowego ustanowienia oficjalnego moratorium na egzekucje” i podjęcia kroków w celu pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców masakry z 2013 roku. W 2020 r. Egipt potroił liczbę rocznych egzekucji. Amnesty International szacuje, ze stracono co najmniej 51 osób.

Po obaleniu Mursiego islamiści zwrócili się szczególnie przeciwko egipskim chrześcijanom. Przywódca Koptów, Tawardos II, stał się dla islamistów jednym z głównych wrogów ze względu na jego otwartą krytykę islamizacji, prowadzonej w trakcie rządów Bractwa Muzułmańskiego.

Źródło: al-monitor.com, englishalarabiyja.net

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 283 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram