27 września 2017

Hierarcha z Aleppo: Syria to kolebka chrześcijaństwa, a jej mieszkańcy nie chcą opuszczać kraju

(fot. Thomas Peter / Reuters / Forum)

– Najważniejszą sprawą jest dziś umożliwienie chrześcijanom powrotu do swego kraju, do swoich parafii i swoich rodzin – podkreślił bp Antonio Audo z Aleppo. Dodał, że „jest to nasza ziemia, nasza ojczyzna, kolebka chrześcijaństwa” oraz, że „wbrew temu, co mówi się w Europie, chrześcijanie nie chcą wyjeżdżać ze swojego kraju”.

W Paray le Moniale we Francji zakończył się Międzynarodowy Kongres ruchu Follereau, poświęcony w głównej mierze problemom związanym z pomocą Kościołowi na Bliskim Wschodzie. Wśród uczestników spotkania obecni byli między innymi chrześcijanie z Libanu, Palestyny, Iraku, a także Syrii ze zwierzchnikiem kościoła chaldejskiego, biskupem Aleppo Antonim Audo na czele. 

Hierarcha tłumaczył, że najważniejszą sprawą jest obecnie umożliwienie chrześcijanom powrotu do swego kraju, do swoich parafii i swoich rodzin. – To jest nasza ziemia, nasza ojczyzna. To bogata w tradycję kolebka pierwszych wspólnot wyznawców Chrystusa. Wbrew temu, co mówi się w Europie, Chrześcijanie nie chcą wyjeżdżać ze swojego kraju – mówił bp Audo. Dodał również, że w Libanie w obozach ponad półtora miliona syryjskich wyznawców Chrystusa czeka na powrót.

– Póki co, często ludzie ci nie mają do czego wracać, bo stracili swoje domy i swój dobytek. Nie mogą liczyć na znalezienie pracy. Bezrobocie w kraju wyniszczonym wojną przekracza dziś 80 proc. Mimo to, syryjscy chrześcijanie chcą wracać, chcą odbudowywać życie społeczne, życie religijne i rodzinne – tłumaczył syryjski hierarcha.

Warto dodać, że podczas Kongresu bp Audo szczególne podziękowania skierował do obecnego na kongresie dr. Kazimierza Szałaty, któremu dziękował za zaangażowanie Kościoła z Polski w pomoc w odbudowie zniszczonych w czasie wojny szkół, szpitali i kościołów. „Polska w sposób szczególny doświadczyła okrucieństwa wojny, dlatego rozumie nasze problemy i jest tak blisko nas” – powiedział hierarcha.

 

 

Źródło: KAI

WMa

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie