9 marca 2015

Hiszpania: średnia wieku księży coraz wyższa. Co będzie za dziesięć lat?

(fot. cinacchi/sxc.hu)

W Hiszpanii pracuje 19 tys. kapłanów, jednak średnia ich wieku jest wysoka – wynosi ponad 64 lata. Rada Stała Episkopatu Hiszpanii z uwagą przeanalizowała ostatnio stan duchowieństwa. Biskupi zastanawiają się teraz nad odpowiednim jego rozmieszczeniem, by wesprzeć diecezje gdzie najbardziej doskwiera brak księży.

 

W 70 diecezjach w Hiszpanii pracuje 19 tys. kapłanów. Jednak średnia wieku jest wysoka – blisko 65 lat. „Najmłodsze” diecezje to Alcalá de Henares (52,25), Getafe (53,48) i Toledo (53,37). W 18 diecezjach średnia wieku kapłanów nie przekracza 60 lat. Z kolei w 11 diecezjach wynosi ponad 70 lat – to o dwie diecezje więcej niż rok wcześniej. Najgorzej jest w baskijskiej diecezji San Sebastián, gdzie średnia wieku kapłanów wynosi ponad 74 lata (74,4). Trudna sytuacja panuje również w diecezjach katalońskich.

 

Biorąc pod uwagę zmiany demograficzne w Hiszpanii i wyludnienie wielu obszarów oraz asymetryczną dystrybucję duchowieństwa biskupi podejmą kroki, aby zapewnić wiernym opiekę duszpasterską.

 

Kapłaństwo ma wymiar lokalny, ale także powszechny i misyjny – podkreśla ks. José María Gil Tamayo, sekretarz generalny episkopatu. – Biskupi widzą, że ten wymiar powszechności jest możliwy, a nawet konieczny. Po przestudiowaniu i pogłębieniu zrealizuje się go także w Hiszpanii. Zostanie przeprowadzona skoordynowana pomoc kapłańska w innych diecezjach, aby wesprzeć diecezje o mniejszej liczbie kapłanów przez te, które mają ich większą liczbę. To jest jeden z kierunków studium Konferencji Episkopatu Hiszpanii.

 

Do Hiszpanii przyjeżdża coraz więcej kapłanów z Ameryki Łacińskiej.

 

Źródło: KAI

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie