14 czerwca 2021

Izrael ma nowy rząd. Koniec epoki Netanjahu

(fot. CORINNA KERN / Reuters / Forum)

Izraelski parlament wybrał nowy rząd Neftalego Benetta. Tym samym kończy się trwająca 12 lat era Benjamina Netanjahu, wieloletniego lidera Likudu.

Za rządem Benetta zagłosowało 60 posłów, 59 było przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Wybory wygrał co prawda Likud Benjamina Netanjahu, ale przez wiele miesięcy nie był w stanie sformować rządu większościowego. Polityczny pat przerwało powstanie nowego rządu, który składa się z wielu partii i cieszy się również poparciem Zjednoczonej Listy Arabskiej, czyli ugrupowania reprezentującego obywateli Izraela arabskiego pochodzenia.

Zgodnie z umową koalicyjną, przez dwa lata premierem będzie Neftali Benett. Po nim, urząd przejmie Jair Lapid z centrolewicowej partii Jesz Atid. Lapid, który dał się poznać z antypolskich wypowiedzi, póki co obejmie urząd szefa MZS.

Sformowanie rządu Benetta kończy dwunastoletnią epokę władzy Benjamina Netanjahu, oraz dwuletni okres chaosu politycznego, podczas którego czterokrotnie odbywały się wybory parlamentarne.

Źródło: dorzeczy.pl

PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(4)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie