12 kwietnia 2019

Kard. Becciu: Benedykt XVI przerwał milczenie, ponieważ chce pomóc Kościołowi

(ALESSANDRO BIANCHI /REUTERS)

„Jeśli Benedykt XVI zdecydował się na przerwanie milczenia, to uczynił to ze względu na swą wielką miłość do Kościoła” – powiedział kard. Angelo Becciu, odnosząc się do opublikowanego przedwczoraj artykułu, w którym papież-emeryt dzieli się własnymi spostrzeżeniami na temat kryzysu skandali seksualnych i jego genezy.

 

Włoski kardynał podkreśla, że tekst Benedykta XVI jest refleksją społeczno-teologiczną, która w żadnej mierze nie jest zamachem na jedność Kościoła i nie przeciwstawia się normom ustanowionym przez papieża Franciszka. Dodaje, że esej został wcześniej przekazany obecnemu papieżowi oraz kard. Pietro Parolinowi, sekretarzowi stanu Stolicy Apostolskiej.

 

„Myślę, że w tym tekście przemawia z głębi swego serca. Chce wesprzeć wspólnotę Kościoła, aby na nowo postawiła Boga w centrum swego życia, ponownie odkryła czym jest Eucharystia i by w sposób konsekwentny żyła Ewangelią” – mówi kard. Angelo Becciu. Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych powiedział, że cieszy się z publikacji eseju Benedykta XVI. Dodaje, że jest to pokrzepiające. „Moim zdaniem Benedykt XVI chce w ten sposób pomóc Kościołowi przezwyciężyć ten straszny problem pedofilii” – stwierdził hierarcha w rozmowie z Radiem Watykańskim.

 

Purpurat jest zdania, że Benedykt XVI publikując esej o przyczynach kryzysu w Kościele czyni to jako naoczny świadek przemian, które dokonały się w Kościele w ostatnich dziesięcioleciach, a zarazem jako ten, który przez kilkadziesiąt lat wytrwale walczył z tym kryzysem, najpierw jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary, a potem jako papież.

 

Przypomnijmy, że zdaniem papieża emeryta, do przyczyn obecnych skandali zaliczyć należy m.in. odrzucenie tradycji na rzecz „nowocześnie pojmowanego Kościoła” czy idee seksualnej rewolucji lat ’60, które przeniknęły w struktury Kościoła. Benedykt XVI wskazuje także na problem homoseksualnych sieci, które zawiązały się w części seminariów.

 

Dokument opublikowany pierwotnie w amerykańskiej stacji EWTN składa się z trzech części. W pierwszej z nich Benedykt XVI zarysowuje obszerny kontekst społeczny, podkreślając wagę wydarzeń z lat ’60 XX w., które „na niespotykaną w historii skalę”, w ciągu 20 lat kompletnie zredefiniowały podejście do dotychczasowego nauczania moralnego odnośnie ludzkiej seksualności. W drugiej części Benedykt XVI wyjaśnia jak ta sytuacja wpłynęła na formację i codzienne życie kapłanów. W trzeciej, ostatniej części, papież emeryt podaje rozwiązania i sposoby wyjścia z tej niezwykle bolesnej sytuacji.

 

 

Pełen tekst eseju o przyczynach kryzysu w Kościele, autorstwa Benedykta XVI można znaleść tutaj.

 

 

Źródło: KAI, vaticannews.va

WMa

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie