7 marca 2018

Kardynał Wuerl wydał plan duszpasterski dla parafii. Dotyczy wdrażania Amoris laetitia

(fot. By CBP Photography [Public domain], via Wikimedia Commons)

Kardynał Donald Wuerl wydał szeroki i szczegółowy plan duszpasterski dla parafii, by wdrożyły posynodalną adhortację apostolską papieża Franciszka, Amoris laetitia.

 

Amoris laetitia jest wezwaniem do współczującego towarzyszenia, by pomóc wszystkim w doświadczeniu miłości i miłosierdzia Chrystusa” – stwierdził arcybiskup waszyngtoński w 58-stronicowym dokumencie.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Dokument: Dzielenie się radością miłości w małżeństwie i rodzinie został opublikowany na stronie internetowej archidiecezji 3 marca. Dzień później kardynał Wuerl oficjalnie przedstawił plan podczas specjalnej Mszy Świętej w katedrze pw. św. Mateusza.

 

Mszę odprawiono w ramach przygotowań do zbliżającego się IX Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się w Dublinie, w dniach od 21 do 26 sierpnia. Wszystkie tematy wybrane do warsztatów i sesji panelowych dotyczą spraw poruszanych w Amoris laetitia.

 

Adhortacja apostolska ogłoszona 8 kwietnia 2016 r. jest efektem prac dwóch sesji synodu biskupów, zwołanych przez papieża Franciszka w 2014 i 2015 r., które dotyczyły wyzwań stojących przed małżonkami i rodzinami we współczesnym świecie. Kardynał Wuerl brał udział w obu sesjach synodalnych.

 

Archidiecezja stwierdziła, że ​​plan duszpasterski kardynała jest pierwszym tego rodzaju konkretnym programem realizacji Amoris laetitia na poziomie parafialnym.

 

Kopie w języku angielskim i hiszpańskim „planu duszpasterskiego” zostały wysłane do wszystkich 139 parafii w archidiecezji jeszcze przed datą ich upublicznienia. Kardynał Wuerl zachęcił kapłanów, by czytali ten plan i głosili o nim podczas niedzielnych Mszy św. w swoich parafiach.

 

„Zastanawiając się nad wdrożeniem Amoris laetitia w archidiecezji waszyngtońskiej, zaczynamy od bogactwa nieustannego nauczania Kościoła o miłości, małżeństwie, rodzinie, wierze i miłosierdziu” – zaznaczył kardynał Wuerl na początku swojego dokumentu. „Tutaj musimy spojrzeć na znaczące nauczanie napomnienia, a mianowicie na zrozumienie rodziny jako miejsca Bożego Objawienia przeżywanego w praktyce” – czytamy dalej.

 

„Posynodalna adhortacja Papieża Franciszka (…) jest bogata w nauczanie o małżeństwie i miłości. Daje także perspektywy duszpasterskie, jak żyć tym pięknym przesłaniem” – napisał we wstępie do planu duszpasterskiego amerykański hierarcha.

 

Dokument Papieża „zachęca do refleksji nad słusznym postępowaniem w służbie tym, którzy walczą, by żyć zgodnie z nauczaniem Kościoła” – stwierdził.

 

„Kościół pragnie z pokorą i współczuciem wyciągnąć rękę do konkretnych osób  i rodzin, które zmagają się z nauką o małżeństwie i pomóc im pokonać przeszkody poprzez rozeznanie, dialog, modlitewne wsparcie oraz zrozumienie” – kontynuował kardynał.

 

„Niektórzy mogą zapytać: Czy nauczanie jest zawsze wiążące? Odpowiedź brzmi oczywiście” – tłumaczył. „Jednak Amoris laetitia zachęca nas, abyśmy przyjęli komplementarną perspektywę i spojrzeli z postawą rodzicielską na rodziny, które walczą o zrozumienie, a tym bardziej pełne przyjęcie, nauczania z powodu konkretnych okoliczności, w których żyją”.

 

Kardynał Wuerl kieruje plan duszpasterski do parafii, księży, zakonników i świeckich. Ma on zachęcać do refleksji na temat:

 

– bogactwo odwiecznego nauczania Kościoła o miłości, małżeństwie, rodzinie, wierze i miłosierdziu

 

– istotnego aspektu duszpasterstwa, zwanego towarzyszeniem

 

– kilku istotnych tematów, takich jak nowa ewangelizacja, rola sumienia i uprzywilejowane miejsce parafii, w której odnajdujemy i doświadczamy sposobu życia i miłości Chrystusa

 

Plan „szczegółowo omawia wyzwania, z jakimi mierzą się dzisiaj rodziny, przyjmujące nauczanie Kościoła o małżeństwie z powodu wysoce zsekularyzowanego środowiska kulturowego, w którym żyją”.

 

Dziś „jest wiele barier, które utrudniają napotkanie Chrystusa i przyjęcie nauczania Kościoła”. Wśród nich wymienia się: sekularyzm, materializm i indywidualizm, z których wszystkie wspierają „dominujący relatywizm”.

 

„Z powodu braku wsparcia kulturowego, posługa spotkania i towarzyszenia rodzinom poprzez proces rozeznawania i wzrostu w wierze staje się niezbędna” – zauważył purpurat. To zadanie tzw. nowej ewangelizacji. Nie wystarczy po prostu usłyszeć nauczanie Kościoła. „Musimy pomóc, aby je przyjęto i zaakceptowano” – dodał.

 

„Ostrożne osądy jednostek dotyczące ich własnej sytuacji nie odkładają na bok obiektywnego porządku moralnego” – uważa kardynał Wuerl, „ale decyzja sumienia o działaniu w taki czy inny sposób wymaga przewodnictwa i formacji duchowej”.

 

„Kapłani są wezwani do uszanowania decyzji podjętych w sumieniu przez osoby działające w dobrej wierze, ponieważ nikt nie może wniknąć do duszy innego człowieka i dokonać takiego osądu” – to zdaje się być najmocniejsze stwierdzenie zawarte w dokumencie kardynała Wuerla.

 

Plan duszpasterski podzielony jest na kilka części dotyczących m.in. nauczania Amoris laetitia współczesnej kultury, pomocy w towarzyszeniu, znaczeniu życia parafialnego. „Domem pasterskiego towarzyszenia jest parafia, w której wszyscy możemy doświadczyć uzdrawiającej miłości i miłosierdzia Jezusa Chrystusa” – podkreślił kardynał Wuerl”.

 

Parafie mają odgrywać główną rolę w uwidocznianiu ewangelicznej wizji małżeństwa i życia rodzinnego. Towarzyszyć należy młodzieży, zaręczonym parom, nowożeńcom, młodym rodzinom, starszym parom, rodzinom w szczególnych okolicznościach, to jest rodzinom imigrantów, wojskowych, małżeństwom ekumenicznym, samotnym rodzicom, rodzinom  rozwodników, osobom odczuwającym pociąg homoseksualny itp.

 

Wszystkim im kapłani winni wyjaśniać ewangeliczną wizję małżeństwa i życia rodzinnego. Wszyscy są zaproszeni do uczestnictwa w życiu parafialnym. W szczególności zachęty są kierowane do tych osób, które są rozczarowane lub zniechęcane przez współczesne społeczeństwo, a nawet przez „naszą społeczność wyznaniową”.

 

Jeśli chodzi o kwestie „towarzyszenia”, kardynał Wuerl przytacza szereg fragmentów z listów archidiecezjalnych zasobów pastorskich i zasobów internetowych Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych.

 

Amoris laetitia jest wezwaniem do miłosiernego towarzyszenia, by wszyscy mogli doświadczyć miłości i miłosierdzia Chrystusa” – zaznaczył hierarcha. „Ani napomnienie, ani ten plan duszpasterski nie przedstawiają listy odpowiedzi na każdą indywidualną ludzką troskę” – zastrzegł duchowny.

 

Wyjaśnił on, że wszystkie dokumenty wzywają do duszpasterskiego podejścia do wielu ludzi: żonatych, samotnych i rozwiedzionych, którzy zmagają się z nauczaniem Kościoła i pragną pogodzić je z własną sytuacją życiową.

 

Źródło: catholicherald.co.uk

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 655 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram