13 czerwca 2012

Kolejny pomysł rządu na walkę z bezrobociem

(fot.mushanga/sxc.hu )

Ministerstwo Pracy wpadło na nowy pomysł, w jaki sposób walczyć z bezrobociem. Planuje wcielić w życie projekt pod nazwą „Twoja kariera – twój wybór” i w ten sposób zaktywizować osoby przed 30 rokiem życia. Czy będzie skuteczny, nie wiadomo ( choć i to w dużej mierze wiadomo – oczywiście, że nie będzie!). Wiadomo natomiast, że będzie dosyć kosztowny…

 

Program ma polegać na tym, że każdy zarejestrowany w Urzędzie Pracy bezrobotny, oczywiście w stosownym wieku, będzie miał swojego opiekuna, który napisze mu indywidualny plan działania. Oprócz tego takim osobom będą przysługiwać bony stażowe w wysokości 956 zł. wypłacane przez pół roku, pracodawcom zaś 1500 zł. pod warunkiem przedłużenia umowy o kolejne pół roku. Poza tym na kursy podnoszące kwalifikacje – 3596 zł. lub też na kształcenie zawodowe i policealne, a także na studia podyplomowe – 7172 zł. Ministerstwo przewidziało także bony na zasiedlanie, dla osób bardziej mobilnych.

 

Na razie jest to program pilotażowy, wprowadzony na terenie 25 powiatów. Środki przeznaczone na ten cel wynoszą 40 mln. zł. i mają wystarczyć dla ok 3,5 tys osób. Po zakończeniu programu wytypowane będą najskuteczniejsze instrumenty, które zostaną wprowadzone na stałe. Niestety Ministerstwo Finansów raczej nie będzie partycypować w kosztach, gdyż już w ubiegłym roku zmroziło 3,4 mld zł z Funduszu Pracy.

 

Dzięki temu programowi jakieś miejsca pracy na pewno powstaną. Wszak konieczne będzie zatrudnienie rzeszy osób do indywidualnej obsługi osób korzystających z dobrodziejstw tego projektu. I pewnie wszyscy byliby zadowoleni, gdyby nie mały szczegół. Otóż to 40 mln. zł. zostanie zabranych z naszych portfeli, w tym także z portfeli tych, którzy potencjalnie mogliby stworzyć miejsca pracy, gdyby im tych pieniędzy nie skonfiskowano. 

 

Ale to dopiero początek… Ile będzie kosztował cały program, jeśli zostanie wprowadzony w życie na stałe? Można być pewnym, że w niedługim czasie rządzący dojdą do wniosku, że konieczny będzie podobny program dla osób po 60 – tce, wszak po podwyższeniu wieku emerytalnego odsetek osób bez pracy w tej grupie wiekowej na pewno się zwiększy. Chyba więc musimy zacisnąć pasa, bo fiskus z pewnością będzie potrzebował kolejnych danin…

 

Iwona Sztąberek

 

Źródło: www.biznes.interia.pl

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie