– Gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi tego ważnego przełomu. Jest to wynik ich ciężkiej pracy i zdecydowanych wysiłków na rzecz reform – taką pochwałą przewodnicząca KE skwitowała zmiany w polskim sądownictwie. Choć w rzeczywistości działania Adama Bodnara doprowadziły do stworzenia w kraju głębokiego kryzysu konstytucyjnego i opierały się na naruszeniu litery prawa, von der Leyen uważa, że niezawisłość polskich sędziów została jednoznacznie przywrócona…
KE poinformowała w poniedziałek, że zakończyła analizę w ramach procedury z art. 7 Traktatu o UE prowadzonej przeciwko Polsce od 2017 r. Analiza ta jest pozytywna – KE doceniła w niej działania „legislacyjne i nielegislacyjne” podjęte przez Polskę, by odpowiedzieć na „wątpliwości” związane m.in. z niezawisłością sędziów.
– Dziś rozpoczyna się nowy rozdział dla Polski. Uważamy, że po ponad 6 latach procedurę art. 7 ust. 1 można zamknąć. Gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi tego ważnego przełomu. Jest to wynik ich ciężkiej pracy i zdecydowanych wysiłków na rzecz reform – oświadczyła przewodnicząca KE.
Wesprzyj nas już teraz!
W ocenie von der Leyen, rzekome przywracanie praworządności w Polsce – w praktyce często oparte o „prawo siły” – jest dobre dla Polaków i całej Unii. – Jest to świadectwo odporności praworządności i demokracji w Europie – przekonywała niemiecka polityk.
(PAP)/oprac. FA
Adam Bodnar wskazał nowego Prokuratora Krajowego. Politycy PiS mówią o łamaniu prawa
Prezydent Andrzej Duda: prokurator generalny Adam Bodnar powinien się cofnąć z drogi bezprawia
Krajowa Rada Sądownictwa: ustawa o Sądzie Najwyższym oznacza praktyczną likwidację sądownictwa
Sprawa Funduszu Sprawiedliwości. Podejrzany bez dostępu do adwokata, pełnomocnik poddawany naciskom
Zbigniew Ziobro o działaniach służb w jego domu: to spektakl bandytyzmu i bezprawia
Nadchodzi lewacki walec. Czereda aborcjonistów i miłośników LGBT w rządzie Tuska