9 maja 2021

Kraków: na Skałce rozpoczęły się uroczystości ku czci św. Stanisława, głównego patrona Polski

(fot. Twitter / Archidiecezja Krakowska)

W sanktuarium męczeństwa św. Stanisława na krakowskiej Skałce rozpoczęły się uroczystości z udziałem Episkopatu Polski. Odpustowej liturgii przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci przewodniczy abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

„Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi” – te słowa Apostołów do żydowskich arcykapłanów stała się fundamentem i zasadą całej ewangelizacyjnej działalności Kościoła, która nieprzerwanie trwa od dwóch tysięcy lat – mówił abp Marek Jędraszewski na początku liturgii na Skałce.

Posłuszeństwo Bogu odnosi się najpierw do konieczności samego głoszenia Ewangelii, nawet jeśli miałoby napotykać na trudności i zakazy ze strony możnych tego świata. W drugiej kolejności to szczególne posłuszeństwo odnosi się do treści duchowego orędzia głoszonego przez Apostołów, a które stało się Credo Kościoła – wskazywał metropolita krakowski.

Wesprzyj nas już teraz!

Abp Jędraszewski zauważył, że to przesłanie zrealizował św. Stanisław, który nie uląkł się gniewu króla. – Jego śmierć stała się prawdziwym „semen”, prawdziwym zasiewem nowego życia w Kościele, obudziła sumienia Polaków, zrodziła sprzeciw i bunt przeciw ewidentnemu złu, położyła kres nieprawości Bolesława Śmiałego – mówił hierarcha. Dodał, że zasada zasad „Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi” przyświecała także św. Janowi Pawłowi II, którego głos wołający o otwarcie drzwi Chrystusowi chcieli wyciszyć możni tego świata planując zamach na jego życie.

W tym roku ze względu na stan epidemii tradycyjna procesja z Wawelu na Skałkę nie odbyła się. Tradycje tej procesji sięgają średniowiecza. Pierwsza odbyła się po kanonizacji biskupa Stanisława w 1253 roku. Procesja odbywa się w niedzielę po święcie św. Stanisława, przypadającym 8 maja. Bierze w niej udział Episkopat, przedstawiciele duchowieństwa i laikatu.

W tegorocznych uroczystościach na Skałce biorą udział przedstawiciele Episkopatu Polski z kard. Stanisławem Dziwiszem i abp. Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym KEP na czele.

Metropolita krakowski zaprosił w tym roku do udziału we Mszy świętej sprawowanej przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci na Skałce reprezentacje dekanatów i wspólnot parafialnych Archidiecezji Krakowskiej wraz ze swoimi duszpasterzami, zakony żeńskie i męskie, osoby konsekrowane, dzieci, młodzież, studentów, szkoły katolickie, duszpasterstwa, organizacje i stowarzyszenia katolickie, bractwa i ruchy, asysty procesyjne w strojach regionalnych. Do udziału w uroczystościach zaproszeni również zostali ludzie nauki i kultury, przedstawiciele wyższych uczelni Krakowa, władze państwowe i samorządowe.

Biskup krakowski Stanisław był gorliwym duszpasterzem. Zginął na polecenie króla Bolesława Śmiałego, kiedy sprawował Mszę świętą w kościele św. Michała na Skałce 8 maja 1079 r. Jego ofiara przyczyniła się do obalenia króla i umocnienia niezależności Kościoła od władz państwowych, a także budowy niezależnego od władzy świeckiej autorytetu Kościoła w życiu publicznym.

8 września 1253 roku papież Innocenty IV dokonał uroczystej kanonizacji biskupa Stanisława w bazylice św. Franciszka w Asyżu. Kult św. Stanisława odegrał ogromną rolę w zjednoczeniu rozbitego na dzielnice państwa polskiego. W 1595 r. papież Klemens VIII rozszerzył liturgiczną uroczystość św. Stanisława na cały Kościół.

Papież Jan XXIII w 1963 roku ustanowił św. Stanisława – wraz ze św. Wojciechem i Najświętszą Maryją Panną Królową Polski – pierwszorzędnym patronem Polski. Relikwie św. Stanisława spoczywają w katedrze na Wawelu. Jan Paweł II nazwał go „patronem chrześcijańskiego ładu moralnego”.

 

KAI

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(2)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram