Kongregacja Doktryny Wiary usunęła Roy’a Bourgeois ze stanu duchownego ze względu na jego udział w nieważnych święceniach udzielanych kobiecie, symulację Mszy świętej i długoletnią kontestacją katolickiego nauczania. Bourgeois nie wycofuje jednak swojego poparcia dla święcenia kobiet.
Ks. Roy Bourgeois (ur. 1938) – jest amerykańskim aktywistą, założycielem kontrowersyjnej School of the Americas Watch. Z wykształcenia jest geologiem, służył w marynarce, za służbę w Wietnamie został odznaczony Purpurowym Sercem. Po opuszczeniu armii wstąpił do Zgromadzenia Misji Zagranicznych z Maryknoll, w 1972 roku otrzymał święcenia kapłańskie i rozpoczął posługę w Boliwii.
Wesprzyj nas już teraz!
W 1975 roku został wydalony pod zarzutem spiskowania przeciwko rządom generała Hugo Suáreza, pięć lat później zaangażował się w krytykę latynoamerykańskich dyktatur. Zeznawał także jako świadek w procesie generała Pinocheta. Na skutek wtargnięcia do Fort Benning wraz z 240 innymi pacyfistycznymi aktywistami trafił do aresztu. Za udział w podobnych akcjach odbył wyrok więzienia. Z biegiem czasu stał się twarzą kampanii przeciwko Western Hemisphere Institute on Security Cooperation, amerykańskiej jednostki prowadzącej szkolenia wojskowe dla mundurowych z krajów Ameryki środkowej i łacińskiej.
W 2008 roku uczestniczył w „święceniach” Janice Sevre-Duszynskiej z Roman Catholic Womenpriests. Grupa ta, powołując się na swoje związki z Kościołem, skupia kobiety których święceń miał udzielić argentyński biskup-wagans Rómulo Antonio Braschi. Już w 2007 roku Kongregacja Doktryny Wiary zadeklarowała karę ekskomuniki wobec każdego, kto próbował będzie udzielać święceń kapłańskich kobiecie jak i wobec samej „kandydatki” do takich czynności sakramentalnych.
19 listopada ojcowie Maryknoll ujawnili decyzję Kongregacji Doktryny Wiary, która wydaliła ks. Bourgeois ze stanu duchownego. Decyzja w tej sprawie zapadła już 4 listopada. „Z cierpliwością Stolica Apostolska oraz Stowarzyszenie Maryknoll zachęcały go do pojednania z Kościołem katolickim” – tłumaczą misjonarze w oficjalnym komunikacie. „Zamiast tego pan Bourgeois wybrał walkę przeciwko nauczaniu Kościoła katolickiego w miejscach świeckich jak i obiektach niekatolickich. Dokonano tego bez zgody amerykańskich katolickich biskupów i ignorując jednocześnie wrażliwość wiernych w całym kraju. Nieposłuszeństwo i głoszenie nauki przeciwnej Kościołowi katolickiemu dotyczącej święcenia kobiet doprowadziły do jego ekskomuniki, zwolnienia i laicyzacji” – tłumaczą duchowni.
Roy Bourgeois utrzymuje, że ta decyzja jest dla niego powodem dużej przykrości, jednocześnie podkreślił, że „wykluczenie z kapłaństwa kobiet jest ciężką niesprawiedliwością wobec kobiet, naszego kościoła i naszego kochającego Boga, który wzywa kobiety i mężczyzny do tego, by być jego kapłanami”.
Duchowny otrzymał kanoniczne ostrzeżenie już po 9 dniach od udziału w symulacji święceń Sevre-Duszynskiej. Twierdził wówczas, że nie zamierza więcej uczestniczyć w takich praktykach. Później jednak publicznie poparł „kapłański” ruch kobiet, otrzymując kolejne ostrzeżenia kanoniczne. W 2008 roku zadeklarowano wobec niego ekskomunikę „latae sententiae”.
źródło: catholicnews.com
mat