27 lipca 2020

Muzułmanie domagają się zwrotu katedry w Kordobie. Ich zdaniem „Kościół nie jest wart takiego daru”

(fot. Susana Ferreira Machado / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0))

„Jeden z emiratów arabskich zażądał zwrócenia muzułmanom słynnej katedry w Kordobie, dawnego meczetu” – poinformowała hiszpańska telewizja Antena3.

 

Władcy emiratu Szardża, Sultan III ibn Muhammad al-Kasimi w wywiadzie udzielonym Sharjah News powiedział, że wielu muzułmanów „żąda zwrotu meczetu w Kordobie, gdyż uważa, że jest on ich własnością i został przekazany Kościołowi jako prezent, a nie jest on tego prezentu wart”.

 

Emir stwierdził również, że po przekształceniu Hagii Sophii w meczet wyznawcy Allaha powinni pójść krok dalej i dokonać rewindykacji katedry w Kordobie, zwanej Mezquita Catedral (meczet-katedra).

 

Polemika wokół własności Mezquita Catedral trwa od wielu lat. W roku 2004 jeden z hiszpańskich przywódców muzułmańskich Muhammad Manan oświadczył, że władze powinny „zwolnić” dla muzułmanów meczet w Kordobie.

 

W odpowiedzi na to wezwanie biskup Kordoby Demetrio Fernandez wielokrotnie zapowiadał, że nie pozwoli wspólnotom muzułmańskim na odbywanie modłów w katedrze. Według hierarchy, taki „nieodpowiedzialny” pomysł doprowadziłby do usunięcia katolików ze świątyni. Zdaniem hierarchy katedra należała do chrześcijan przez 16 wieków, podczas gdy muzułmanie okupowali ją przez 400 lat.

 

Katedra zajmuje budynek, który był kiedyś meczetem. Powstał on w VIII wieku na miejscu katolickiego kościoła z czasów Wizygotów, zburzonego w wyniku arabskiej inwazji na Hiszpanię w 711 r. Do końca X wieku w meczecie mogli modlić się także chrześcijanie i Żydzi, do czasu kiedy kalif Al-Mansur uczynił go wyłącznie islamskim miejscem kultu.

 

W wyniku rekonkwisty meczet stał się w 1236 r. katedrą katolicką. Kościół zachował strukturę budynku, który został częściowo przebudowany na gotycko-renesansową katedrę.

 

Źródło: telewizja Antena3, tvp.info

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie