28 października 2020

Naczelna Rada Lekarska chce, aby „przywrócić kobietom prawo wyboru”

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przedstawiło stanowisko w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który 22 października orzekł, że tzw. aborcja eugeniczna jest niezgodna z Ustawą zasadniczą RP. W komunikacie wezwano partię rządzącą do „dialogu ze społeczeństwem” i „wypracowania rozwiązań”, aby „przywrócić kobietom prawo wyboru”.

 

W opinii Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zezwolenie na aborcję ze wzgędu na na ciężkie i nieodwracalne wady płodu dawało kobietom „fundamentalne prawo do decyzji w tak trudnej i indywidualnej sytuacji”. „Wolnością obywatelską jest możliwość podejmowania decyzji, której po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego kobiety zostaną pozbawione”, oceniła NRL.

Wesprzyj nas już teraz!

 

„Samorząd lekarski podkreśla, że wszelkie działania medyczne powinny opierać się o najnowszą wiedzę medyczną i odkrycia cywilizacyjne. Po wykonanym badaniu prenatalnym lekarz ma obowiązek przedstawić pełną obiektywną informację medyczną o wyniku badania. Mając na względzie treść wyroku Trybunału Konstytucyjnego trzeba zwrócić uwagę, że istnieje groźba poniesienia odpowiedzialności karnej przez lekarza w sytuacji poinformowania pacjentki o możliwości przerwania ciąży w innych krajach Unii Europejskiej”, podnosi Prezydium NRL. Skąd tego typu interpretacje wyroku TK? Tego NRL nie wyjaśniło.

 

NRL uważa, że „niezbędnym jest, by ewentualnym pracom nad kwestią dopuszczalności przerywania ciąży w Polsce towarzyszyły dodatkowo rozwiązania legislacyjne ułatwiające funkcjonowanie rodzinom już po narodzeniu ciężko i nieuleczalnie chorych dzieci”.

 

„Jako lekarze jesteśmy świadkami dramatów rodzin, rozpadu związków małżeńskich, pozostawiania chorych dzieci i najczęściej ich matek samym sobie w trudnej sytuacji osobistej i ekonomicznej”, wskazuje NRL. Proszę bardzo – a tak wystarczy rozszarpać na kawałki dziecko w łonie matki i wyrzucić je do kosza i będzie „po problemie” – dramaty rodzinne znikną jak ręką odjął.

 

„Opisywana często przez matki codzienność funkcjonowania i trudności z uzyskaniem pomocy społecznej, wysokiej jakości pomocy lekarskiej, psychologicznej oraz fizjoterapeutycznej nie powinny mieć miejsca w kraju tak mocno starającym się dbać o życie od momentu poczęcia”, podnosi Rada. Skoro NRL jest tak przejęta tą sytuacją, to dlaczego lekarze sami nie śpieszą z pomocą w tego typu przypadkach?

 

W opinii Prezydium NRL utrzymywanie ciąży z uwagi na ciężkie i nieodwracalne wady płodu (w dokumencie nie wyjaśniono czym jest płód – red.) wyczerpuje niekiedy znamiona terapii uporczywej.

 

„Mając na uwadze akceptowalne przez społeczeństwo przepisy dotyczące stwierdzania śmierci mózgu, Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej sugeruje oparcie nowych regulacji na tworzeniu komisji lekarskich stwierdzających istnienie przesłanek do przerwania ciąży z uwagi na wady lub uszkodzenia letalne płodu”, wskazano w stanowisku NRL.

 

„Mając na uwadze napiętą sytuację, jaka powstała po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wzywa środowiska polityczne do pilnego rozpoczęcia współpracy parlamentarnej oraz dialogu ze społeczeństwem celem wypracowania rozwiązań, które pozwolą – tym razem w trybie prac legislacyjnych – unormować tę kwestię”, głosi stanowisko.

 

źródło: Naczelna Rada Lekarska

TK

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 784 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram