6 marca 2019

Niewierzącym przeszkadza „Bóg, Honor, Ojczyzna”. 1600 zgłoszeń do RPO w sprawie nowych paszportów

(fot.Simona Supino / FORUM)

Mamy obowiązującą konstytucję z 1997 roku, która w sposób równy traktuje osoby wierzące i niewierzące – powiedział na antenie TVN24 Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który skomentował umieszczenie hasła „Bóg, Honor, Ojczyzna” w nowym wzorze paszportu wydawanym od jesieni 2018 roku.

 

Dostałem 1600 skarg od ludzi, którym nie podoba się, że to hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna” zostało wpisane w obrys ich twarzy – powiedział Bodnar. Dodał, że on sam „nie ma problemu, jeśli chodzi o ten napis”. – Wiem, że „Bóg, Honor, Ojczyzna” pojawia się w różnych sytuacjach naszego życia publicznego. Jednak mamy obowiązującą konstytucję z 1997 roku, która w sposób równy traktuje osoby wierzące i niewierzące – stwierdził.

 

RPO poinformował również, że w związku ze skargami zwrócił się do ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego o rozważenie zmian w przepisach związanych z paszportami.

 

Zapytany o hasło „In God we trust” na amerykańskich banknotach odpowiedział: „Uważam, że powinniśmy zwrócić uwagę, czy realizujemy tradycyjne formy, czy tworzymy nowe formy – nie było potrzeby wprowadzania tego hasła”. – Jeśli tworzymy obrys twarzy, a wokół niego ten napis, to czy osoba niewierząca też ma się z tym hasłem utożsamiać? – pytał.

 

Źródło: TVN24

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie