11 stycznia 2019

Portugalia: stwierdzili, że biskup podważył dziewictwo Maryi. Teraz przepraszają za zamęt

(fot. YouTube / arautospress)

Portugalski Observador przeprosił za „zamęt” jaki wywołała wypowiedź biskupa Oporto, Manuela Lindy, w której portugalski hierarcha podważył – jeżeli nie zaprzeczył – fizycznemu dziewictwu Maryi. Po medialnej burzy jaka się rozpętała, biskup wyjaśnił co faktycznie miał na myśli.

 

Bp Manuel Linda wraz z ks. Anselmo Borges’em tuż przed świętami udzielili wywiadu portugalskiemu czasopismu Observador. Przedstawili w nim stanowisko mocno podważające katolicki dogmat o fizycznym dziewictwie Maryi. W pierwotnej wersji artykułu padło stwierdzenie: „Jezus nie był synem kobiety-dziewicy, wyjaśniają zarówno ojciec Anzelm Borges jak i biskup Manuel Linda”. Ks. Borges wskazał, że „Jezus został poczęty ze związku Maryi z Józefem jak każdy inny człowiek (…) dziewictwo Maryi jest tu ukazane jako metafora przedstawiająca Jezusa jako wyjątkową osobę”.

 

Bp Linda natomiast wyjaśniał: „nigdy nie powinniśmy odnosić się do dziewictwa Maryi w znaczeniu fizycznym. Stary Testament wskazuje, że Jezus miał począć się z dziewicy, córki Izraela, która była prosta, pokorna i uniżona. To jest jednak odniesienie do całkowitego oddania się tej kobiety Bogu. Dar bycia matką Boga uzyskała jedynie dzięki jej niepodzielnemu sercu. Najważniejsze w tym wszystkim jest pełne zawierzenie się Bogu”. Następnie dodał, że fakt fizycznego i anatomicznego dziewictwa nie świadczy o pełnym zawierzeniu Bogu.

 

W następstwie burzy jaka nastąpiła po publikacji artykułu, udostępniono jego poprawioną wersję, a redakcja Observadora przeprosiła za zamieszanie jakie wyniknęło z całej sprawy. Dodatkowo, zamieszczono wypowiedź specjalisty, który wyjaśnił dlaczego zaprzeczenie dziewictwa Maryi wiązałoby się z automatyczną ekskomuniką (zwłaszcza biskupa).

 

Bp Manuel Linda w międzyczasie skorygował swoją wypowiedź; „To co chciałem powiedzieć to to, że poza jedynie biologicznym faktem, ta dziewczyna, Maryja, ofiarowała się całkowicie Bogu i położyła swoją ufność i egzystencję w Bogu. Ona jest tą, która jest wolna od jakiejkolwiek nieczystości. Dlatego jej dziewictwo jest nie tylko biologiczne, jakkolwiek tego nie można odrzucić”.

 

Wiele mediów na całym świecie (w tym PCh24.pl) szeroko komentowało zaistniałą sytuację. Pierwotna wersja artykułu Observadora wprowadziła zamęt sugerujący, że biskup opowiedział się za jawną herezją. Mimo, że ostatecznie z ust portugalskiego hierarchy nie padły słowa bezpośrednio podważające dziewictwo Maryi, to jego rozważania opublikowane zaraz obok heretyckich wypowiedzi ks. Borges’a stały się powodem zamieszania i oburzenia wiernych.     

 

Źródło: catholicherald.co.uk/własne PCh24.pl

PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie