26 marca 2012

Prezydent Niemiec Joachim Gauck przybył z wizytą roboczą do Polski. Jest to pierwsza zagraniczna podróż polityka wybranego w zeszłym tygodniu  na najwyższy urząd w Niemczech.


Jeszcze przed zaprzysiężeniem Joachim Gauck zapowiadał, że w pierwszą podróż zagraniczną przyjedzie do Polski i słowa dotrzymał. Podczas dwudniowej wizyty, poza tematami dotyczącymi stosunków dwustronnych, podejmowane będą także kwestie europejskie, w tym dotyczące procesu integracji – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

 

Niemiecki prezydent, były pastor, przyjechał do Polski z konkubiną – Danielą Schadt.  Został przyjęty przez Bronisława Komorowskiego na uroczystej kolacji. Na wtorek przewidziano wspólną konferencję prasową oraz spotkanie Gaucka z premierem Donaldem Tuskiem i marszałek Sejmu Ewą Kopacz. Po tych spotkaniach niemiecki prezydent wróci do Berlina.

 

18 marca Gauck został wybrany na prezydenta przez Niemieckie Zgromadzenie Federalne. Wygrał w pierwszej turze, uzyskując poparcie 991 spośród 1232 obecnych w czasie głosowania członków zgromadzenia. Zaprzysiężenie Gaucka odbyło się 23 marca. Prezydent otrzymał duży kredyt zaufania. Media i społeczeństwo niemieckie, pamięta jego zaangażowanie w odkłamywanie historii. W latach 1990 – 2000 był Prezesem Fedralnego Urzędu ds. Akt Stasi. Głównym jej zadaniem jest udostępnianie akt poszkodowanym przez niemieckie tajne służby.

 

 

kra

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie