14 sierpnia 2018

Przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City nadal niepewna. Złożono wniosek o referendum

(Pomnik Katyński z placu nad rzeką Hudson. źródło: youtube.com / JacekHurkala)

Przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City znowu stanęła pod znakiem zapytania, a wszystko za sprawą przeciwników przesunięcia monumentu. Udało im się zebrać wystarczającą liczbę podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie pozostawienia pomnika w obecnym miejscu.

 

To drugi wniosek o referendum w tej sprawie. Pierwszy został odrzucony ze względu na niezgodności, jakie odnotowano na listach zebranych podpisów – wiele znajdujących się na nich nazwisk nie zgadzało się ze spisami wyborców Jersey City. Tym razem jednak zwolennicy plebiscytu uniknęli powtórki tego błędu i złożyli w ratuszu odpowiednią listę podpisów w liczbie 6 796, czyli o 82 więcej od wymaganego minimum.

 

Teraz w grę wchodzą dwie możliwości. Pierwsza to rozpisanie głosowania w wyniku którego decyzję w sprawie Pomnika Katyńskiego podejmą mieszkańcy miasta. Druga – odrzucenie wniosku o referendum i realizacja rezolucji o przesunięciu Pomnika Katyńskiego o 60 metrów wzdłuż nabrzeża rzeki Hudson, która była kompromisem pomiędzy burmistrzem Stevenem Fulopem a Komitetem Pomnika Katyńskiego, konsulem RP w Nowym Jorku i wieloma organizacjami polonijnymi.

 

Jak podaje portal polskieradio.pl członkowie grupy, która zbierała podpisy pod wnioskiem o referendum, ogłosili zwycięstwo i wyrazili przekonanie, że władze miasta nie odważą się ruszyć pomnika bez zgody mieszkańców. Zwolennicy kompromisu twierdzą jednak, że może nastąpić odwrotny skutek”.

 

„Cofamy się do punktu wyjścia. Pomnik, bez prawnego umocowania na Exchange Place znów jest zagrożony” – przestrzegł na Twitterze nowojorski klub Gazety Polskiej. Obawy te potwierdzają słowa rzeczniczki urzędu miasta Jersey City Hannah Peterson, która dała jasno do zrozumienia, że „Pomnik Katyński nie pozostanie w obecnej lokalizacji”. Sędzia Peterson oświadczyła, że „alternatywą dla przesunięcia Pomnika Katyńskiego o 60 metrów, ale pozostawienia na nabrzeżu rzeki Hudson jest przeniesienie go w głąb miasta na ulicę Montgomery, gdzie powinien stać zgodnie z prawem”.

 

Źródło: polskieradio.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie