12 lipca 2013

Rosyjska szkoła bez muzułmańskich chust

(fot. Agung Kuncahya B/Xinhua/ZUMAPRESS)

Rosyjska szkoła pozostanie wolna od muzułmańskich hidżabów. Sąd Najwyższy uznał zakaz ich noszenia za legalny. Od rozpoczęcia się nowego roku szkolnego we wszystkich regionach kraju zostaną natomiast wprowadzone obowiązkowe mundurki szkolne.

 

Obecnie znacznie częściej używa się go jako synonimu noszonej przez kobiety chusty – kwadratowej, zakrywającej włosy, uszy i szyję, jednak nie ramiona i twarz.

 

Kolegium sądowe odrzuciło skargę trzech mieszkańców Kraju Stawropolskiego. Domagali się oni od samorządu zmiany decyzji w sprawie niedopuszczalności noszenia muzułmańskich chust na zajęciach. Adwokat Murad Musajew, reprezentujący interesy części mieszkańców regionu uważa że „dzisiejsza decyzja sądowa, tak samo jak i poprzednie decyzje stawropolskiego sądu regionalnego podyktowana jest nie ustawą, lecz prawem. Są to dyskryminacyjne decyzje, antykonstytucyjne akta, które zaskarżymy w prezydium Sądu Najwyższego Rosji”.

 

Za prawem do noszenia hidżabu opowiedzieli się także przedstawiciele Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Inicjatywę urzędników negatywnie ocenił także przewodniczący synodalnego Wydziału ds. Stosunków Wzajemnych Cerkwi i Społeczeństwa, protojerej Wsiewołod Czaplin.

 

 

Źródło: polish.ruvr.ru

luk

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie