1 września 2016

Rusza formowanie Wojsk Obrony Terytorialnej. Armia szuka chętnych na Podkarpaciu

(fot.Adam Chelstowski/FORUM)

Już 6 września w Rzeszowie ruszy punkt informacyjny dotyczący służby w WOT. Formowaniu zgrupowania w stolicy Podkarpacia towarzyszyć ma kampania promująca wstępowanie do Wojsk Obrony Terytorialnej.

 

Żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Wojskowej Komendy Uzupełnień będą w Rzeszowie przeprowadzać wstępną selekcję kandydatów. W planach są rozmowy, ocena kwalifikacji oraz test sprawnościowy. Chętny musi być oczywiście niekaranym sądowo obywatelem RP i spełniać warunki zdrowotne.

 

Propagowanie idei WOT oraz wybór kandydatów to pierwszy krok do tworzenia sił. Kontrakty z formacją jej członkowie będą mogli zawierać dopiero po nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP, co nastąpi najwcześniej jesienią.

 

Organizacja brygady podkarpackiej WOT będzie rozłożona w czasie. W pierwszej kolejności powstanie batalion w Rzeszowie. Mogą w nim służyć mieszkańcy miasta oraz powiatu łańcuckiego. Kolejne bataliony powstaną w przyszłym roku. 

 

Zgodnie z założeniami, na początku nowo uformowane zgrupowania będą miały za zadanie bronić – w razie potrzeby – swoich małych ojczyzn.

 

MON nie spodziewa się kłopotów w rekrutacji do WOT. Idea powstawania tego rodzaju formacji cieszy również samorządowców. Doceniają fakt pojawienia się na prowincji dodatkowych pieniędzy pochodzących z uposażeń dla członków Obrony Terytorialnej oraz propagowanie w ten sposób wartości patriotycznych.

 

Wojska Obrony Terytorialnej zostaną uformowane – wedle założeń – do roku 2021. W sumie mają liczyć 45 tys. żołnierzy w 17 brygadach. Żołnierze będą zobowiązani brać udział co miesiąc w weekendowych ćwiczeniach, a w ciągu roku szkolić się przez 30 dni. W zamian otrzymają miesięczne uposażenie w wysokości od 452,40 zł (szeregowi) do 551 zł (kapitanowie). Zakup uzbrojenia dla WOT może wynieść do 4 miliardów zł.

 

Źródło: rp.pl

MWł

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie