19 lipca 2017

Senat RP upamiętnił Polaków eksterminowanych przez Sowietów w ramach Operacji Polskiej

(Stalin i Jeżow - główni odpowiedzialni za przeprowadzenie operacji polskiej)

W środę Senat RP przyjął uchwałę upamiętniającą ofiary tzw. Operacji Polskiej – zbrodni NKWD z lat 1937–1938. Za uchwałą głosowało 87 senatorów. Nikt nie zagłosował przeciw, ani też nikt nie wstrzymał się od głosu.

 

W uchwale przypomniano, że rozpoczęta 11 sierpnia 1937 r. na polecenie Józefa Stalina a wykonana rękami Nikołaja Jeżowa i oficerów NKWD „akcja” miała na celu eksterminację „Polaków zamieszkujących dawne ziemie kresowe Rzeczypospolitej, które na mocy traktatu ryskiego z 1921 r. objął w swoje władanie Związek Sowiecki”.

 

„Dało to początek bezwzględnej akcji eksterminacyjnej, stanowiącej zbrodnię ludobójstwa, skierowanej przeciwko Polakom, której wyznacznikiem była wyłącznie polska narodowość. Porażająca skala tego ludobójstwa znajduje swoje odzwierciedlenie w liczbach. Pomimo, że Polacy stanowili 0,64% ludności Związku Sowieckiego, wśród ofiar stalinowskiego wielkiego terroru w 1937 r. było ich ponad 15%”, podkreślono w uchwale.

 

Dodano, że w wyniku „Operacji Polskiej” zamordowano 111 tys. 91 osób, a kolejnych 28 tys. 744 skazano na wieloletni pobyt w łagrach. „O bestialstwie zbrodniczego systemu świadczy fakt, iż masowym represjom i przesiedleniom poddawano także rodziny ofiar, w tym dzieci”, zaznaczono.

 

„Senat Rzeczypospolitej Polskiej, nie chcąc dopuścić do wymazania z historii i pamięci społecznej cierpień Polaków zamieszkujących dawne ziemie kresowe Rzeczypospolitej, mając na względzie dziejową sprawiedliwość, chcąc prowadzić odpowiedzialną politykę historyczną, oddaje hołd Ofiarom operacji polskiej NKWD z lat 1937–1938 i oświadcza, że na Państwie Polskim spoczywa obowiązek przywrócenia Ich pamięci społeczeństwu polskiemu i całemu światu” ogłoszono w uchwale.

 

Źródło: radiomaryja.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie