23 kwietnia 2021

Sfałszowane szczepionki Pfizera w Polsce i Meksyku

(Fot. Pixabay)

Koncern Pfizer poinformował o stwierdzeniu na terenie Meksyku i Polski pierwszych w świecie przypadków sfałszowanych szczepionek przeciwko covid-19.

 

W Meksyku około 80 osób otrzymało fałszywe dawki, a w Polsce władze przejęły ampułki zawierające prawdopodobnie lek przeciwzmarszczkowy – podał portal gazety „The Wall Street Journal”. Firma Pfizer, współproducent oryginalnego preparatu podkreśla, że przestępcy wykorzystują zapotrzebowanie na szczepionki.

Koncern przebadał próbki zatrzymane w trakcie oddzielnych dochodzeń policyjnych. Fiolki ujawnione w Meksyku miały sfałszowaną zawartość i etykiety. Z kolei substancja zarekwirowana na terenie Polski to prawdopodobnie… środek przeciwzmarszczkowy. Według zapewnień miejscowych władz nikomu nie został on zaaplikowany. Policja przejęła fałszywkę w prywatnym mieszkaniu należącym do zatrzymanego mężczyzny.

„Pfizer przetestował znajdujący się w fiolkach płyn, rzekomo będący jego szczepionką Covid-19, w swoim laboratorium w Groton (Connecticut). Firma stwierdziła, że nie zawierał on kluczowych składników, a zamiast nich kwas hialuronowy, stosowany w produktach do pielęgnacji skóry” – czytamy w informacji dotyczącej polskiego wątku sprawy.

W lutym meksykańska policja przeszukała klinikę w północnym stanie Nuevo León, gdzie pacjenci otrzymywali podrabiane preparaty produkcji Pfizer/BioNTech. Funkcjonariusze zatrzymali sześć osób.

Około 80 osób w meksykańskiej klinice otrzymało fałszywą szczepionkę w cenie około 1 000 dolarów amerykańskich za dawkę, chociaż nie wydaje się, aby zostali fizycznie skrzywdzeni. Fiolki, znalezione w chłodniach piwa, miały inne numery partii niż te wysyłane do stanu i niewłaściwą datę ważności – cytuje WSJ słowa dr. Manuela de la O Cavazosa, sekretarza zdrowia stanu Nuevo León. Według niego, zainteresowanym wstrzykiwano wodę destylowaną.

Wszyscy na tej planecie jej [szczepionki] potrzebują. Wielu jest zdesperowanych – skomentował Lev Kubiak, szef bezpieczeństwa firmy Pfizer. – Mamy bardzo ograniczoną podaż, która wzrośnie, gdy rozwiniemy produkcję a inne firmy wejdą na rynek. W międzyczasie przestępcy mają doskonałą okazję – dodał.

Według portalu, Stany Zjednoczone, Meksyk i inne kraje przejęły i zlikwidowały dziesiątki stron internetowych, za pośrednictwem których oszuści proponowali zakup preparatów Moderny i Pfizera. Proceder wyglądał jednak głównie na próby wyłudzenia danych.

Eksperci ostrzegają przed zakupem szczepionek za pośrednictwem internetu. Według Interpolu, w marcu policja na terenie Chin oraz RPA przechwyciła w magazynach i zakładach produkcyjnych tysiące dawek podrobionych preparatów przeciwko Covid-19. Aresztowano łącznie kilkadziesiąt osób, z kolei służby meksykańskie prowadzą śledztwo w sprawie transportu około 6 tysięcy dawek rzekomej rosyjskiej szczepionki Sputnik. Towar został przechwycony z prywatnego samolotu lecącego do Hondurasu.

 

Źródła: „The Wall Street Journal”, Twitter

RoM

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(14)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy