18 grudnia 2016

Stany Zjednoczone ścigają kalifa Państwa Islamskiego. Wysoka nagroda za pomoc w jego schwytaniu

(fot. REUTERS / FORUM)

Samozwańczy kalif Państwa Islamskiego Abu Bakr Al-Bagdadi stał się jednym z najbardziej poszukiwanych osób na świecie. Tuż obok niego, wysoko w stawce plasuje się również przywódca islamskiej organizacji terrorystycznej Al-Kaida – Ajman Al-Zawahiri. Za pomoc w schwytaniu ideologicznego przywódcy ISIS, Stany Zjednoczonego oferują nagrodę w wysokości 25 mln dolarów.

Abu Bakr Al-Bagdadi to jeden z najpotężniejszych ludzi świata islamu, który należał do organizacji terrorystycznych jeszcze w okresie rządów Saddama Husseina, ale jego poglądy miały ulec głębokiej radykalizacji dopiero w czasie pobytu w więzieniu w Camp Bucca, gdzie był przetrzymywany przez wojska amerykańskie. Al-Bagdadi nauczał w wielu meczetach w Iraku oraz kierował małymi bojówkami sunnickimi. Swą obecną pozycję zdobył na skutek konfliktu z przywódcą Al-Kaidy Ajmanem Al-Zawahirim, który nalegał, aby Państwo Islamskie zajęło się walką na terenie Iraku. Obszar Syrii miał pozostać pod kontrolą Frontu Obrony Ludności Lewantu. Obecny kalif ISIS odmówił wykonania rozkazów szefa Al-Kaidy i nakreślił swój plan budowy wielkiego kalifatu na terenie Syrii i Iraku. W 2011 roku, Al-Bagdadi oficjalnie trafił na listę terrorystów poszukiwanych przez służby Stanów Zjednoczonych.

– Zagrożenie płynące z działalności Al-Bagdadiego znacząco wzrosło w ostatnich latach – tłumaczy Departament Stanu USA. Amerykanie podkreślają, że przywódca islamistów z ISIS jest niezwykle niebezpieczny, a jego schwytanie ma kluczowe znaczenie dla zaprowadzenia pokoju na Bliskim Wschodzie. Przypominają również, że samo Państwo Islamskie stało się tak potężną organizacją właśnie między innymi dzięki Al-Bagdadiemu.

Warto przypomnieć, że w czerwcu br., agencje prasowe poinformowały o śmierci przywódcy ISIS, który miał zginąć w Raqqce lub Mosulu. Służby Stanów Zjednoczonych nie znalazły informacji potwierdzających ten stan rzeczy, dlatego Al-Bagdadiego nadal uznają za poszukiwanego.

W listopadzie Abu Bakr Al-Bagdadi wezwał wszystkich wyznawców Mahometa do kontynuowania walki przeciwko „niewiernym” w prowincji Niniwa, a także do organizowania zamachów w Arabii Saudyjskiej oraz ataku na Turcję.

 

 

Źródło: rmf24.pl. PCh24.pl

POz

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie