31 lipca 2025

Stolica Apostolska buduje fotowoltaikę. To życzenie papieża Franciszka

(fot. Asurnipal, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons)

Stolica Apostolska i Republika Włoska podpisały porozumienie w sprawie budowy instalacji agrofotowoltaicznej w ośrodku nadawczym Radia Watykańskiego, który znajduje w Santa Maria di Galeria, 18 km na północ od Watykanu. Pozwoli ona na zaopatrzenie państwa watykańskiego w energię elektryczną ze źródeł odnawialnych. Takie rozwiązanie było życzeniem papieża Franciszka.

Decyzja papieża Franciszka

Decyzję o budowie elektrowni ogłosił papież Franciszek 26 czerwca ubiegłego roku w liście apostolskim motu proprio „Fratello sole” (Brat słońce). Wyjaśnił on wówczas, że decyzja o budowie elektrowni jest konsekwencją tego, co napisał w encyklice „Laudato si’”, w której wezwał całą ludzkość do zmiany stylu życia, produkcji i konsumpcji, aby przeciwdziałać globalnemu ociepleniu. Franciszek wyraził przekonanie, że ludzkość ma do dyspozycji środki techniczne, aby stawić czoła transformacji środowiskowej, a wśród nich energia słoneczna odgrywa kluczową rolę.

Wesprzyj nas już teraz!

Świadectwo dobrych relacji dwustronnych

Umowę między Watykanem i Włochami podpisali: szef papieskiej dyplomacji abp Paul Gallagher oraz ambasador Włoch przy Stolicy Apostolskiej Francesco Di Nitto.

Jak czytamy w komunikacie prasowym, „umowa, będąca wyrazem doskonałych relacji dwustronnych, dostosowuje istniejące zobowiązania stron do nowych możliwości wynikających z rozwoju wiedzy naukowej i technologii w zakresie produkcji energii ze źródeł odnawialnych”.

Zobowiązania Watykanu

Porozumienie przewiduje, że instalacje, które powstaną na należącym do Stolicy Apostolskie terytorium pogodzą zachowanie rolnego charakteru gruntów, utrzymanie równowagi hydrogeologicznej obszaru, minimalizację, w miarę możliwości, wpływu na środowisko oraz zapewnienie ochrony dziedzictwa kulturowego, archeologicznego i krajobrazowego.

KAI/oprac. FA

Franciszek i ideologia zrównoważonego rozwoju – ścieżka, którą trudno będzie porzucić

Siedem celów Laudato si’ i rewolucja ekocentrycznaCzęść 1

Siedem celów Laudato si’ i rewolucja ekocentrycznaCzęść 2

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Zatrzymaj ideologiczną rewolucję. Twoje wsparcie to głos za Polską chrześcijańską!

mamy: 236 855 zł cel: 500 000 zł
47%
wybierz kwotę:
Wspieram