22 maja 2014

Sukces konsumentów – Polsat ukarany za „Rzeźnika”

(fot. Krzysztof Kuczyk / FORUM )

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji 13 maja 2014 roku nałożył na Telewizję Polsat karę finansową w wysokości 50 000 zł za naruszenie art. 18 ust. 5 ustawy o radiofonii i telewizji. Kara ta jest efektem akcji konsumenckiej, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Twoja Sprawa w czerwcu 2013 roku, w reakcji na emisję serialu „Malanowski i Partnerzy”, pod tytułem „Rzeźnik”.

 

Program zawierał sceny zawierające naturalistyczne obrazy poćwiartowanego ludzkiego ciała, przemocy związanej z próbą morderstwa, kanibalizmu itp. Do KRRiT wpłynęło 1568 skarg.


21 maja 2013 roku o godz. 16.30, w telewizji Polsat miała miejsce emisja serialu „Malanowski i Partnerzy”, odcinek 553 pt. „Rzeźnik”. Program opisywał historię detektywów szukających mężczyzny, który dokonał wielokrotnych morderstw i aktów kanibalizmu.

 

Program emitowano w ciągu dnia, gdy dzieci i młodzież oglądają często telewizję bez kontroli rodziców, a film był prezentowany z informacją wizualną dopuszczającą go dla dzieci od lat 12. Dzieci mogły zobaczyć niezwykle sugestywne sceny przedstawiające gotującą się w garnku ludzką rękę czy zebrane w pojemnikach odcięte ludzkie uszy i palce. Oburzenie wywołała też scena, w której mężczyzna z tasakiem w dłoni przygotowuje się do aktu zabójstwa i, w domyśle, kanibalizmu nagiej kobiety. Odcinek ten zawiera wiele innych scen, które są nieodpowiednie dla dzieci, np. rozmowę o „ludzkim mięsie” prowadzoną nad poćwiartowanymi kawałkami ludzkiego ciała czy krzyki przerażonej, nagiej kobiety o treści „Chciał mnie zjeść!”.

 

1568 konsumentów skierowało do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji skargę z prośbą o ukaranie nadawcy. Konsumenci pisali, że ich zdaniem audycja ma skrajnie negatywny wpływ na rozwój dzieci, a opisane wyżej sceny wykluczają kwalifikowanie audycji jako odpowiedniej dla kategorii III (od lat 12, emisja bez ograniczeń czasowych).

 

20 maja 2014 roku, czyli niemal dokładnie rok po emisji programu, na stronie internetowej KRRiT została opublikowana informacja, o nałożeniu kary na Telewizję Polsat. w wysokości 50 000 zł. W orzeczeniu czytamy m.in.:

Treści zaprezentowane w odcinku „Rzeźnik” są nieodpowiednie dla widzów poniżej 18 roku życia. Silne emocje i lęk u niedojrzałego emocjonalnie odbiorcy mogą zachwiać poczuciem bezpieczeństwa małoletnich widzów oraz mieć negatywny wpływ na ich dalszy rozwój psychiczny, moralny i fizyczny”.


Cieszymy się z decyzji KRRiT, choć szczerze przyznaję, że nie wyobrażałem sobie innej. Sceny, którymi uraczyli nas twórcy serialu, to przekroczenie wszelkich granic. Sceny rodem z horrorów klasy „C” nie mogą być emitowane w ciągu dnia, gdy dzieci, często jeszcze bez kontroli rodziców, którzy są w pracy, oglądają same telewizję – mówi Lesław Sierocki ze Stowarzyszenia Twoja Sprawa.

 

Nie jest to pierwszy sukces Stowarzyszenia. W marcu 2011, po akcji STS, kara 300 000zł została nałożona na telewizję TVN, za emisję w czasie chronionym programu „Rozmowy w Toku”, pod tytułem „Najlepsza na świecie jest miłość w klozecie”. Warto podkreślić, że telewizji nie udało się od tej decyzji odwołać, sąd we wrześniu 2013 roku podtrzymał decyzję KRRiT.

 

Innym sukcesem z ostatnich miesięcy było doprowadzenie do zmian przepisów prawa karnego, które zakazuje reklam i promocji pornografii. Znowelizowana ustawa wejdzie w życie lada dzień, 25 maja.

 

Źródło: STS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie