27 lipca 2019

USA: biskup zapowiedział odprawianie Mszy św. tylko Ad orientem

(fot. wikimedia commons)

Biskup James Wall z diecezji Gallup w Nowym Meksyku ogłosił, że rozpocznie celebrowanie regularnej niedzielnej Mszy św. w katedrze Ad orientem, stojąc w tym samym kierunku co wierni. Hierarcha dodał, że w ten sposób podczas Mszy św. chce zwracać się ku Bogu.

 

Amerykański biskup James Wall poinformował o zmianach w formie odprawiania Mszy świętej w katedrze. Zgodnie z jego wolą, Msze św. będą od teraz odprawiane Ad orientem, to znaczy tyłem do wiernych, a zarazem przodem do Najświętszego Sakramentu. Biskup nie narzucił takiego rozwiązania parafiom znajdującym się w jego diecezji, ale zachęcił wszystkich księży do zmian i podobnej praktyki. Bp Wall zauważa, że celebracja Ad orientemprzypomina jaką rolę pełnimy podczas Mszy świętej.

Wesprzyj nas już teraz!

 

„Praktycznie rzecz biorąc, oznacza to, że sprawowanie Mszy będzie wyglądać nieco inaczej” – wyjaśnił biskup. „Podczas takich Mszy św., kapłan staje w tym samym kierunku co zgromadzeni wierni” – dodał.

 

„Dokładniej mówiąc, zwracając się do Boga, na przykład podczas oracji i modlitwy eucharystycznej, staje on w tym samym kierunku, co ludzie, to znaczy do Boga (ad Deum)” – powiedział bp Wall. „Czyni to dosłownie używając wyrażenia drogiego św. Augustynowi, zwracając się do Pana obecnego w Najświętszym Sakramencie. Natomiast zwracając się do ludzi, odwraca się w ich stronę” – tłumaczy hierarcha.

 

„Modlitwa i uwielbienie Ad orientemjest przede wszystkim prostym wyrazem patrzenia na Chrystusa jako miejsca spotkań Boga i człowieka” – powiedział bp Wall, powołując się na kardynała Josepha Ratzingera i jego myśl zawartą w „Duchu liturgii”. „Wyraża podstawową formę chrystologiczną naszej modlitwy. […] Modlenie się ku wschodowi oznacza spotkanie z przyszłym Chrystusem” – cytuje kard. Ratzingera.

 

Biskup diecezji Gallup w Nowym Meksyku zwrócił uwagę, że sprawowanie Mszy św. Ad orientem jest w pełni zatwierdzone przez Kościół i jest praktykowane podczas sprawowania tzw. Mszy św. trydenckiej. „Jest to również praktyka, do której chciałbym zachęcić w całej diecezji” – powiedział. Hierarcha jest zdania, że ofiarowanie Mszy świętych Ad orientemjest duszpasterskie i dobre, m.in. ze względu na poznanie różnorodności i bogactwa Kościoła, a także jego modlitewnej historii”.

 

W kontekście decyzji biskupa warto przypomnieć, że na konferencji liturgicznej w 2016 roku w Londynie, kardynał Robert Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów poprosił wszystkich księży i ​​biskupów, aby podczas Mszy św. przyjęli postawę Ad orientemi zachęcali katolików do przyjmowania Komunii św. tylko klęcząc.

 

– W czasie Liturgii Słowa czytający i słuchający powinni być zwróceni ku sobie – powiedział kard. Sarah, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. – Ale jak tylko osiągniemy moment od ofiarowania, kiedy kapłan sam zwraca się do Boga, jest konieczne, aby celebrans i wierni byli wspólnie zwróceni w kierunku wschodnim. To dokładnie odpowiada temu, czego chcieli ojcowie soborowi – mówił.

 

Purpurat stanowczo odrzucił argument mówiący o tym, że kapłani celebrujący liturgię zgodnie z tradycją Kościoła… odwracają się od wiernych. Raczej, jak powiedział kard. Sarah, wszyscy wspólnie kapłan i wierni zwracają się w tym samym kierunku, „w stronę przychodzącego Pana”.

 

 

Źródło: LifeSiteNews.com, catholicherald.co.uk, PCh24.pl

WMa

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 624 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram