4 lutego 2019

USA : ksiądz przeniesiony ze swojej parafii. Powód? Wprowadzanie elementów tradycyjnej Mszy Św.

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

Biskup Walter Hurley, hierarcha Saginaw (Michigan) podjął decyzję o karnym przeniesieniu ks. Edwina C. Dwyera z parafii Matki Bożej Królowej Pokoju w Bay City. Decyzja zapadła na podstawie skarg części parafian, niezadowolonych z faktu wprowadzania elementów tradycyjnej liturgii – informuje portal uCatholic.

 

„Powód? Nie defraudacja parafialnych funduszy. Nie skandale na tle seksualnym. Nie wspieranie sprzecznych z przesłaniem Kościoła idei takich jak: poparcie dla aborcji, małżeństwa jednopłciowe czy wyświęcanie kobiet. Ksiądz nie był winny żadnemu z powyższych. Jakie więc było przewinienie księdza? Próba wprowadzenia elementów tradycji do posoborowej liturgii, by odnowić gwałtownie umierające życie parafii” – komentuje sprawę ks. Dwyera portal uCatholic.

 

Biskup w swoim liście tłumaczył powody przeniesienia kapłana. Jego zdaniem, próba wprowadzania elementów tradycyjnej Mszy doprowadziła do podziału we wspólnocie parafialnej, co zdaniem biskupa jest „poważnym zmartwieniem, gdyż nasze uwielbienie powinno łączyć a nie dzielić”. Warto dodać, że ks. Dwyer wprowadzał jedynie elementy przedsoborowej liturgii takie jak: świece na ołtarzu, kadzidło, czy użycie dzwonków podczas Konsekracji. Taka sytuacja miała miejsce tylko podczas jednej z trzech niedzielnych Mszy odprawianych w amerykańskiej parafii.

 

Według informacji uzyskanych przez portal, decyzja biskupa nastąpiła po donosie jaki wystosowała do swojego hierarchy część parafian. Grupę w przeważającej większości stanowiło pokolenie „baby-boomers”, czyli Amerykanów urodzonych zaraz po zakończeniu II wojny światowej, których młodość przypadła na czasy rewolucji obyczajowej w maju 1968 roku. Co ciekawe, nowa liturgia spotkała się z entuzjazmem młodzieży, przybywającej coraz liczniej na Msze celebrowane przez ks. Dwyera.

 

Jak zaznaczał sam kapłan, jego skromna „reforma” miała być właśnie lekiem na upadające życie parafii z Bay City. Pomiędzy 2018 a 2005 rokiem, spadek liczby uczęszczających na Eucharystię wyniósł 45 proc. W adwentowej homilii skierowanej do swoich parafian, ks. Dwyer wskazywał, że „tradycja działa”. „Tzw. stare sposoby są całkiem popularne wśród młodzieży (…) kiedy niekatolik po raz pierwszy w życiu doświadczy takiej liturgii, jest uderzony jak bardzo różni się ona od wszystkiego co obecne jest w hałaśliwej, zsekularyzowanej kulturze. Te stare sposoby są dla nich piękne, a piękno to wspaniała okazja do przedstawienia młodych Chrystusowi.”

 

Decyzja biskupa spotkała się ze sprzeciwem parafian, a także katolickiej wspólnoty akademickiej z Saginaw Valley, w której posługiwał duszpastersko młody kapłan. Do hierarchy popłynęły setki listów, maili i wyrazów wsparcia dla kapłana, przy jednoczesnej dezaprobacie ustanowionej decyzji. Biskup Hurley nie skomentował publicznie reakcji jaka nastąpiła w wyniku odsunięcia zatroskanego o dobro parafii kapłana. Pożegnalna Msza Święta z udziałem ks. Dwyera odbyła się w niedzielę 03.02.2019 r. Alysia Burgio ze stacji NBC relacjownowała, że Kościół „był wypełniony wiernymi po brzegi”.

 

Źródło: ucatholic.com
PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie