27 grudnia 2018

Watykanista Marco Tosatti: Komisja Ecclesia Dei ma być zlikwidowana

(fot. HENRYK PRZONDZIONO / Foto Gosc / FORUM )

Według informacji podanych przez watykanistę Marco Tosattiego, Komisja Ecclesia Dei, powołana jeszcze za pontyfikatu Jana Pawła II, zajmująca się sprawami duchownych i wiernych przywiązanych do tzw. Mszy łacińskiej zostanie zlikwidowana. Już w ubiegły czwartek miał być opublikowany stosowny dokument podpisany przez papieża Franciszka.  

 

O możliwej likwidacji Komisji spekulują media elektroniczne. Papieska Komisja „Ecclesia Dei” (PCED), watykański organ odpowiedzialny za sprawy związane z tradycyjną Mszą łacińską i negocjacje z tradycyjnymi grupami (w szczególności z Bractwem Kapłańskim Świętego Piusa X), powstało na mocy motu proprio „Ecclesia Dei” Jana Pawła II w 1988 roku.

 

W 2008 r. papież Benedykt XVI na mocy motu proprio „Eclesiae Unitatem” wcielił Komisję w struktury Kongregacji Nauki Wiary. Pomimo bliskich powiązań, ograniczona strukturalna autonomia Komisji okazała się niezwykle korzystna dla integralności tradycyjnej łacińskiej Mszy Świętej,  zwłaszcza, że ​​motu proprio „Summorum Pontificum” z 7 lipca 2007 roku nadało PCED ważne funkcje dotyczące tradycyjnego rytu rzymskiego.

 

Tossati zastanawia się, czy decyzja o likwidacji Komisji jest pierwszym krokiem w kierunku likwidacji „Summorum Pontificum”?

 

Watykanista przypomina, że motu proprio Jana Pawła II z 2 lipca 1988 roku, narodziło się w reakcji na wyświęcenie czterech biskupów przez Msgr. Marcela Lefebvrea. Od tego czasu funkcje Komisji ulegały pewnym modyfikacjom.

 

Komisja czuwała nad stosowaniem motu proprio Bendykta XVI, badała i ewentualnie aktualizowała teksty liturgiczne. Była także ostatnią instancją dla wiernych, którzy prosili o odprawianie Mszy zgodnie z nadzwyczajną formą i nie uzyskali pozytywnej odpowiedzi ani od swego proboszcza, ani od biskupa.

 

 

Źródło: marcotosatti.com/rorate-caeli.blogspot.com/messainlatino.it

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie