W Polsce wciąż działa Partia Komunistyczna! Prezydent Nawrocki przystąpił do działania

mid-25b12306.jpg
fot. PAP/Radek Pietruszka

Pomimo konstytucyjnego zakazu w Polsce wciąż istnieje i działa tzw. Polska Partia Komunistyczna. Za naprawienie tego rażącego absurdu zabrał się prezydent Karol Nawrocki.

Prezydent Nawrocki złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie delegalizacji Komunistycznej Partii Polski. Jak przekazała KPRP, prezydent uzasadnił wniosek odwoływaniem się partii do totalitarnych metod i praktyk działania komunizmu oraz założeniem stosowania przemocy w celu zdobycia władzy.

Prezydencka kancelaria poinformowała o wniosku, który prezydent podpisał 6 listopada, w środę wieczorem.

Zróbmy to razem!

Jak wynika z komunikatu, prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z konstytucją: celów programowych Komunistycznej Partii Polski, które – w opinii prezydenta – odwołują się do „totalitarnych metod i praktyk działania komunizmu oraz założenia stosowania przemocy w celu zdobycia władzy i wpływu na politykę państwa”, a także działalności partii, przejawiającej się w odwoływaniu do opisanych metod.

W 2020 r. ówczesny prokurator generalny Zbigniew Ziobro złożył podobny wniosek do TK. Rozprawa w sprawie jego wniosku o delegalizację KPP na początku października br. została odroczona bez terminu, ze względu na niestawiennictwo wnioskodawcy.

W sprawie tej – w 2021 r. – do TK wpłynęło stanowisko KPP, podpisane przez przewodniczącego krajowego komitetu wykonawczego KPP Krzysztofa Szweja, w którym oceniono, że „cały wywód wnioskodawcy nawiązuje tylko do rozważań historycznych i próbuje obciążyć współczesną KPP wszystkimi błędami poprzedniego systemu, który komunizmem nie był, lecz próbą wprowadzenia socjalizmu, którego pozytywną stroną były reformy społeczne”. Według Szweja „wnioskujący nie wskazał żadnego dokumentu oficjalnego stanowiska KPP dotyczącego współczesnej Polski, w którym by nawiązywano do totalitarnych praktyk lub by proponowano takie rozwiązania”.

Partię polityczną zgłasza się do ewidencji partii politycznych prowadzonej przez VII Wydział Cywilny Rodzinny i Rejestrowy – Sekcję ds. Rejestrowych Sądu Okręgowego w Warszawie. Partia polityczna nabywa osobowość prawną z chwilą wpisania do ewidencji. Komunistyczna Partia Polski figuruje w tej ewidencji pod numerem 152. Została wpisana do tego rejestru w październiku 2002 r. Siedzibę ma w Tarnowskich Górach.

Zgodnie z ustawą o partiach politycznych, „jeżeli Trybunał Konstytucyjny wyda orzeczenie o niezgodności z konstytucją celów lub działalności partii politycznej, sąd niezwłocznie wydaje postanowienie o wykreśleniu wpisu partii politycznej z ewidencji”.

Źródło: PAP

Trump-Flickr-8232u349u49u-23.jpg
fot. Flickr

Tydzień przeciwko komunizmowi. Donald Trump walczy z nowym burmistrzem Nowego Jorku

"Tydzień przeciwko komunizmowi", ogłosił Donald Trump. To efekt zwycięstwa Zohranda Mamdaniego w Nowym Jorku, polityka skrajnie lewicowego.W proklamacji datowanej na 7 listopada napisano, że „tydzień przeciwko komunizmowi” trwał w dniach 2-8 listopada. Link do jej treści rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt zamieściła na swoim koncie w serwisie X w poniedziałek.W dokumencie napisano m.in., że...Czytaj dalej

Kosciol-komunizm.png
GS/PCh24.pl

Komunizm – grzech śmiertelny. 75 lat temu we włoskich kościołach ogłoszono ekskomunikę marksistów

W lipcu 1949 r. we włoskich kościołach parafialnych w całym kraju pojawiły się ważne ogłoszenia, wymierzone przeciwko komunistycznym działaczom i poplecznikom ideologii marksizmu. Na mocy papieskiego dekretu, wszyscy wierni widzieli jednoznaczne potępienie tej doktryny politycznej, ilekroć przychodzili do domu bożego. "Ogłoszenie kościelne. Następujące osoby popełniają grzech śmiertelny i nie mogą...Czytaj dalej

Zróbmy to razem!
Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.
Wybierz kwotę: