26 listopada 2021

Wierni bez Mszy świętej. Rząd Słowacji wprowadził zakaz publicznej celebracji nabożeństw

Władze Słowacji ponownie wprowadziły poważne restrykcje związane z trwającą pandemią koronawirusa. Politycy zdecydowali się m.in. uderzyć w wiernych, którym zabrano możliwość uczestnictwa w publicznych nabożeństwach. To oznacza m.in. zakaz publicznej celebracji Mszy świętej.

Decyzję władz o zakazie uczestnictwa w publicznie sprawowanej Mszy świętej oraz innych nabożeństwach skrytykowali słowaccy biskupi. Wskazują, że wprowadzone w dniu 25 listopada przepisy budzą „wielkie rozczarowanie”. W swoim komunikacie biskupi Słowacji przypomnieli, że władze obiecywały możliwość uniknięcia generalnego zakazu publicznego sprawowania kultu. „Jesteśmy bardzo rozgoryczeni, że dzieje się to znowu w sytuacji, gdy wiele innych dziedzin życia pozostaje otwartych – stwierdzili.

Przedstawiciele Kościoła zażądali, aby środek ten został jak najszybciej wycofany. Zwrócili uwagę, że spojrzenie na kraje sąsiednie, gdzie wolność religijna jest ściśle przestrzegana, pokazuje, że możliwe są inne rozwiązania. 

Wesprzyj nas już teraz!

Wprowadzając nową, na razie dwutygodniową blokadę, rząd w Bratysławie zareagował na rosnące liczby zakażeń koronawirusem. W minioną środę po raz pierwszy w ciągu jednego dnia odnotowano ponad 10 tys. potwierdzonych nowych przypadków zakażeń. Eksperci wskazują, że to wysoka liczba zakażeń, biorąc pod uwagę, że łączna liczba mieszkańców tego kraju wynosi zaledwie 5,5 mln.

Restrykcje obowiązuje na Słowacji będą przypominały te podjęte w sąsiedniej Austrii. Wśród obostrzeń są także te dotyczące zamknięta restauracji i sklepów, które nie służą zaspokajaniu podstawowych potrzeb obywatelskich. Władze wskazują, że wciąż można chodzić do pracy, a wkrótce mają zostać otwarte także szkoły. Warunkiem tego mają być jednak regularne testy na obecność koronawirusa.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Słowacji Martin Kramara powiedział austriackiej agencji Kathpress, że Kościoły mogą na razie sprawować jedynie indywidualną opiekę duszpasterską, taką jak spowiedź czy udzielanie komunii, natomiast wspólne nabożeństwa i Msze święte mogą być odprawiane jedynie za pośrednictwem telewizji, radia lub online. Chrzty, pogrzeby i śluby są możliwe, ale z maksymalnym limitem sześciu uczestników.

W tym roku na mocy decyzji państwowej kościoły i inne miejsca kultu w Słowacji zostały zamknięte na wiele miesięcy. Dopiero na początku kwietnia pozwolono na ponowne otwarcie miejsc kultu, przynajmniej na indywidualną modlitwę, a od połowy kwietnia Msze św. można było ponownie odprawiać z zachowaniem obowiązujących przepisów sanitarnych.

Źródło: KAI

WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(36)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy

Udostępnij przez