8 listopada 2016

Włochy: po trzęsieniu ziemi augustianki opuściły Cascię – miasto świętej Rity

(Fot. Dorota i Andrzej Niedźwieccy)

Siostry augustianki podjęły decyzję o opuszczeniu Cascii. Niedawne trzęsienie ziemi poważnie naruszyło ich klasztor i bazylikę św. Rity.

 

Ze względów bezpieczeństwa po raz pierwszy w historii trzeba było zamknąć dla wiernych tę świątynię, która od stuleci przyciąga niezliczonych pielgrzymów do grobu św. Rity.

Same augustianki postanowiły przenieść się do innego klasztoru położonego poza Umbrią. W wydanym z tej okazji oświadczeniu zapewniają, że decyzję tę podjęły z wielkim bólem, mając na względzie sytuację sióstr w podeszłym wieku. Kilka mniszek nadal pozostanie jednak przy grobie św. Rity, by nieść pomoc i pokrzepienie mieszkańcom Casci.

Słynąca z cudów święta Rita urodziła w 1381 r. w Roccaporena Rita (Margherita) Lotti, wyszła za mąż w wieku 14 lat. Po śmierci męża i dwóch synów zapragnęła wstąpić do Zakonu Augustianek w Cascii. Tam prowadziła ascetyczne życie. Otrzymała stygmat ciernia na czole. Zmarła w opinii świętości 22 maja 1457 roku. W kościelnej ikonografii jej atrybutem są róże.

 

 

Źródło: KAI/RV

RoM

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie