27 czerwca 2018

Wybitni kanoniści zdecydowanie przeciwko interkomunii!

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

Kanoniści dołączają do krytyków pomysłów liberalizacji dostępu protestanckich małżonków katolików do Komunii. Sprzeciwiają się zarówno propozycji przyjętej przez większość niemieckiego episkopatu, jak i niejasnemu ich zdaniem stanowisku papieża Franciszka.

 

Papieskie poglądy w sprawie Komunii dla protestanckich małżonków katolików skrytykował między innymi profesor prawa kanonicznego Thomas Schüller. Jego zdaniem są one dwuznaczne i częściowo niejasne.

 

W czerwcu podczas lotu z Genewy do Rzymu papież częściowo pochwalił liberalne wytyczne Konferencji Episkopatu Niemiec w sprawie interkomunii. Zdaniem papieża błędem okazało się ogłoszenie dokumentu przez konferencję episkopatu. Jego zdaniem decyzje w sprawie Komunii dla protestanckich małżonków katolików powinni podejmować osobno poszczególni biskupi.

 

Profesor Schüller określił papieskie słowa jako dwuznaczne i częściowo niejasne. Jego zdaniem papież dąży do zażegnania sporu w niemieckim episkopacie przez zezwolenie poszczególnym biskupom na podejmowanie odrębnych decyzji. To jednak doprowadziłoby do chaosu. Nie ma powodu, dla którego przepisy odnośnie do dopuszczenia protestanckich małżonków katolików do Komunii miałyby się różnić w zależności od diecezji. 

 

Z kolei inny prawnik kanoniczny, ksiądz profesor Christoph Ohly powiedział w rozmowie z „Die Tagespost” (21.05), że kwestia ewentualnego udzielenia Komunii protestantom to sprawa Kościoła powszechnego, a nie konferencji episkopatu. Co więcej, nawet papież jest ograniczony prawem Bożym i nie może go zmieniać. Duchowny podkreślił, że protestantom można udzielić Komunii Świętej wyłącznie w przypadku sytuacji nadzwyczajnych, takich jak ryzyko śmierci. Taką sytuacją nie jest zaś trwanie w małżeństwie z katolikiem we współczesnych Niemczech.

 

Z kolei Marianne Schlosser wykładowca teologii na Uniwersytecie w austriackim Wiedniu i członek watykańskiej Międzynarodowej Komisji Teologicznej przestrzega przed relatywizmem. W rozmowie z Domradio.de stwierdziła, że liberalizacja dostępu do Komunii dla protestantów może doprowadzić do innych negatywnych konsekwencji. Niewykluczone, że wywierana będzie presja na katolików, by przyjmowali protestancką „wieczerzę Pańską”. Teolog zauważa także, że pragnienie Komunii u protestantów powinno iść w parze z pragnieniem spowiedzi.

 

Jak zauważa portal One Peter Five, sprzeciw wobec popartych przez większość niemieckiego episkopatu propozycji liberalizacji prawa w sprawie interkomunii wyrazili także inni ludzie Kościoła. Znajdują się wśród nich wysocy hierarchowie, tacy jak: kardynał Willem Eijk, kardynał Walter Brandmüller, kardynał Gerhard Müller, Paul Josef Cordes, arcybiskup Charles Chaput czy też biskup Athanasius Schneider.

 

Źródło: onepeterfive.com

 

mjend

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie