7 grudnia 2012

IPN podał nazwiska trzech osób, które udało się zidentyfikować po ekshumacjach na warszawskiej Łączce – miejscu, gdzie znajdują się ciała ofiar komunistycznych zbrodni.

 

Na czwartkowej konferencji prasowej IPN podał do wiadomości wyniki pierwszych identyfikacji zamordowanych żołnierzy polskiego podziemia. Wśród zidentyfikowanych jest porucznik Edmund Zbigniew Bukowski, związany z wileńskimi oddziałami Armii Krajowej, który został stracony w więzieniu na Mokotowie 13 kwietnia 1950 roku.

 

Udało się również zidentyfikować ciała Eugeniusza Smolińskiego, chemika, specjalistę od materiałów wybuchowych, który służył w referacie materiałów wybuchowych w Komendzie Głównej AK, oraz kapitana Stanisława Łukasika ps. Ryś, najbliższego współpracownika Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora.

 

Wyniki kolejnych ekshumacji zostaną ogłoszone na wiosnę. Badacze z IPN i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa poszukują m.in. ciała gen. Augusta Fieldorfa „Nila”, rtm. Witolda Pileckiego, mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” i ppłk. Łukasza Cieplińskiego.

 

IPN apeluje do rodzin ofiar, by przekazywały materiał genetyczny do badań pozwalających na identyfikację. Do tej pory zebrano próbki od 190 osób.

 

 

Źródło: rp.pl

ged

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie