2 października 2012

Zmarła księżna Maria Krystyna Habsburg

(fot.Marcin Obara / FORUM )

Nie żyje księżna Maria Krystyna Habsburg. Odeszła we śnie,  we wtorek rano w swoim domu w Żywcu. W grudniu skończyłaby 89 lat. Mimo sędziwego wieku nie chorowała. Kilka dni temu udzieliła wypowiedzi dla radia.

 

Zgodnie z ostatnią wolą księżna spocznie w krypcie rodzinnej Habsburgów w żywieckiej konkatedrze. Pogrzeb odbędzie się w przyszłym tygodniu – zapowiedział rzecznik żywieckiego samorządu Tomasz Terteka.

 

Maria Krystyna Immaculata Elżbieta Renata Alicja Gabriela Habsburg-Lotaryńska, księżniczka von Altenburg, urodziła się 8 grudnia 1923 roku w Żywcu jako córka księcia Karola Olbrachta Habsburga oraz Szwedki Alicji Ancarcrona. Oboje rodzice silnie przywiązani byli do Polski. Finansowali wiele przedsięwzięć kulturalnych i naukowych, towarzystw i organizacji społecznych.

 

Podczas wojny Niemcy nie mogli darować Arcyksięciu, który był oficerem Wojska Polskiego, nieugiętej antyhitlerowskiej postawy. Nigdy nie podpisał volkslisty, za co był więziony przez hitlerowców. Skonfiskowano także majątek Habsburgom.

Władze komunistyczne zmusiły księżną razem z najbliższą rodziną do emigracji. Habsburgom odebrano polskie obywatelstwo. Maria Krystyna mieszkała w Szwecji, a później w Szwajcarii. Nigdy nie przyjęła innego obywatelstwa. W marcu 1993 roku otrzymała paszport Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Księżna powróciła na stałe do Polski we wrześniu 2001 roku. Zamieszkała w niewielkim mieszkaniu w żywieckim pałacu Habsburgów. W grudniu ubiegłego roku księżna Maria Krystyna Habsburg została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

 

żródło: rmf24.pl

luk

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie