25 września 2025

Resort stawia na OZE. Inwestycje będą łatwiejsze, wkrótce nowe przepisy

(pixabay.com)

Inwestycje w OZE będą łatwiejsze – stosowne przepisy opracowuje już Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Resort Pauliny Hennig-Kloski pracuje nad nowelizacją ustawy, która ma przyspieszyć inwestycje w modernizację istniejących instalacji OZE oraz ułatwić budowę elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii.

Projekt ministerstwa ma wdrożyć unijne przepisy z dyrektywy ws. promowania stosowania OZE (2023/2413 RED III).
Dzięki zmianom OZE mają zyskać większe zastosowanie w budownictwie, przemyśle oraz systemat ciepłowniczych i chłodniczych. Dodatkowo ułatwione ma zostać udostępnianie danych i informacji przez operatorów sieci dystrybucyjnych oraz operatora sieci przesyłowej, co poprawi integrację odnawialnej energii elektrycznej.

Ministerstwo zakłada, że projekt zostanie przyjęty przez Radę Ministrów w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Wesprzyj nas już teraz!

Na mocy ustawy mają zostać wyznaczone specjalne obszary na potrzeby realizacji projektów dotyczących sieci i magazynowania energii; przyspieszeniu ulegnie wydawanie zezwoleń dla inwestycji realizowanych poza OPRO (obszary przyspieszonego rozwoju OZE) w zakresie instalacji modernizowanych oraz fotowoltaiki i pomp ciepła.

Zmian będzie więcej, a wszystkie zostaną zaprezentowane w projekcie, który powinien wkrótce pojawić się na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Źródło: gramwzielone.pl

wbw

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Zatrzymaj ideologiczną rewolucję. Twoje wsparcie to głos za Polską chrześcijańską!

mamy: 237 015 zł cel: 500 000 zł
47%
wybierz kwotę:
Wspieram